Kdv' nin gider kaydedilememesi.

batlı

Katkı Sunan Üye
2009 yılına ait telefon faturaları ve diğer faturalar geçici vergi ve kdv verildikten sonra geldi. bu evrakları 2009 yılına girmek istiyorum. kdvnin gider kaydedilemesi ilkesi gereği kdvlerini kkeg gösteriyorum. yanlışım var mı?

Ynt: kdv nin gider kaydedilememesi

2010 Yılına Hepsini Kkeg olarak
2009 Yılı Kurumlar Beyannamesine Diğer İndirimler kısmına yazarak yapıyoruz biz

Ynt: Kdv' nin gider kaydedilememesi.

doğrudur kdv yi gider olarak yazma hakkınız yoktur

2009 faturalarının 2010,da kaydedilirken kdv tutarının kkeg olarak işlenmesinde hiçbir sakınca yoktur, bilginize.

herkese kolay gelsin,
2009 yılına ait hizmet faturası 2010 da gider kaydedilebilir mi,(kdv sini kkeg yapıyorum)

kdv.si olmaz ama gider yazılabilir (dönemsellik ilkesine uymadığınız için usulsüzlük olabilir)

peki benimde bir sorun olacak şubat ayına ait bir fatura geç gelmiştir. kdv beyannamesi verildikten sonra fakat bunu mart ayına işleyemiyoruz çünkü BA formunda belge tarihi esas alındığı için ben bu fatura mart ayına işleyip kdv sini aldığıım ürün veya hizmetin maliyetine atabilirimiyim. yada kkeg mi yapsam daha doğru olur?

Teşekkürler

ödeme durumuna göre düzeltin..

mart ayına işleyin.sıkıntı olmaz.

kdv yi neden öyle düşündünüz anlamadım ?

faturayı mart ayına işleyip kdv.sini kullanmanızda mahzur yok ( 10 günlük kayıt süresini geçerse usulsüzlük dışında). kdv.yi indirebilirsiniz. BA ile uyumsuzluk olabilir, ama o da kdv.yi işlemenize bağlı değişen bir şey değil sonuçta, farkedilirse düzeltme vereceksiniz mecburen. mart BA ya dahil etmezseniz sorun olmaz.

b formlarında mumkun oldugunca kdv beyanlarının verılmesınden once karsılıklı mutabakat sağlanırsa kdv beyanlarından sonra gelecek faturalarında onune gecılmıs olunacakdır kanaatındeyım.
yogunluk ne kadar musade edecekdır bılnmezlıgını bır kenarı koyarsak eger, b formlarından oncekı hesap mutabakatı hem karsılıklı capraz ıncelemelerde dogacak olan uyusmazlıkları ortadan kaldıracak hemde eksık gelen evrakların tamamlanmasında etkın rol oynayacaktır.