KDV Oranı Nedir?

Üyelik
27 Ağu 2005
Mesajlar
127
Tekstil firmasının üretimini yaptığı tişörtlere taş yapıştırılması amacıyla gönderdiği firmadan gelen taş yapıştırma işçiliği faturasında tevkifat söz konusu mudur? Yoksa genel oran % 18 den mi KDV hesaplanacaktır?

Not: Taşlar işçilik faturasını kesen firma tarafından temin edilmektedir. Tesktil firmalarına boyama yapan firma gibi. (boya ve diğer maddeleri boyama işini yapan firma temin ederse % 18 kesiliyor diye biliyorum)

İlginize teşekkürler.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
Sayın Auditer,
53 seri numralı tebliğle boya, apre, baskı ve kasarlama işlerinde boya ve kimyevi maddelerin,58 s.n.tebliğle; yıkama işinde kimyevi maddelerin,kapitone işlerinde;Sadece elyaf tatbik edilen hallerde astar hariç elyafın, elyaf ile birlikte tül veya telanın tatbik edildiği hallerde elyaf ile tül veya elyaf ile telanın işi yapanlarca temin edilmesi hallerinde tevkifat yapılmaması düzenlenmiş olup bahsettiğiniz taş yapıştırma işi için böyle bir düzenleme bulunmamaktadır.

Aan kuarl olarak 51 seri numaralı genel tebliğine göre yardımcı malzemelerin fason iş yapan tarafından temin edilmesi fason işin niteliğini değiştirmeyeceğinden taş bedelleri fason iş bedeline eklenecek ayrıca fatura düzenlenmeyecek ve KDV oranı%18 olup bundan 2/3 oranında tevkifat yapılacaktır.
 
Üst