KDV Tevkifata Tabi midir?

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar MErhaba,

KDV GT. 91 nl. tebliği kapsamında tevkifat kapsamında olan bir kuruma kestiğimiz fatura konusunda, ihtilafa düştük. Maalesef tebliğde hala yoruma açık, muğlak ifadeler mevcut.... Örneğin,
d) Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri

Bu tebliğin A/1 bölümünde sorumlu tayin edilen kurum ve kuruluşlara ait veya bu kurum ve kuruluşlara tahsis edilen ve faaliyetlerinin yürütülmesinde kullanılan makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerine ilişkin bedel üzerinden hesaplanan katma değer vergisi de tevkifata tabi tutulacaktır.

Makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtların bakım hizmetleri, bunların kendinden beklenen görev ve işlevleri sağlamak için belli aralıklarla veya gerektiği zaman yapılan faaliyetlerdir. Bu hizmet sırasında bakımı yapılan şeyin belli aksam ve parçalarının değiştirilmesi de hizmetin ayrılmaz bir parçasıdır.
Bu durumda yeni alınan bir demirbaş ve montajı tevkifat kapsamında mı? İşçilik söz konusu... Ancak, Karşı görüş: Yeni alım söz konusu dolayısıyla tevkifat kapsamında değil...
Bu konuda görüş talep eden veya elinde mukteza örneği olan meslektaş var mı?

Kolay gelsin......

Ynt: KDV tevkifata tabi midir?

Merhaba,

Ben karşı görüşten yanayım.

Çünkü Burada ne diyor; Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri

Makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtların bakım hizmetleri, bunların kendinden beklenen görev ve işlevleri sağlamak için belli aralıklarla veya gerektiği zaman yapılan faaliyetlerdir. Bu hizmet sırasında bakımı yapılan şeyin belli aksam ve parçalarının değiştirilmesi de hizmetin ayrılmaz bir parçasıdır.

Ynt: KDV tevkifata tabi midir?

Merhaba

Ben sayın M_Schumacher 'in görüşlerine katılamıcam;

KDV Kanununun 91 seri nolu tebliğindede tevkifat kapsamına giren işlemler açıkça belirtilmiş zaten

Montaj, demirbaşın alımında gerçekleşen bir işlem ve tevkifat kapsamında düşünülemez yani herhangi bir parçanın bakımı değişmesi yada tadili söz konusu değil
ancak işçilik derken ne tür bir işçilik olduğunu belirtebilirseniz daha açıklayıcı olur
eğer 96 ve 97 seri nolu tebliğde belirtilen işgücü hizmetinden bahsediyorsanız yani elemen temini şeklinde hizmetleri kapsıyorsa tabiki tevkifat kapsamında değerlendirilebilir.

Ynt: KDV Tevkifata Tabi midir?

Şumaher'in görüşüne katılıyorum.

Buradaki işçiliğin montaj işçiliği olduğu açıktır. İşgücü teminiyle alakası yoktur.

Ayrıca ilk alımdaki nakliye ve montaj gideri gibi özellik arzeden giderlerinde maliyete eklenmesi gerekmektedir.

Fakat bundan sonraki bakımlar ve onarımlar tevkifat kapsamındadır. 10.000 km, 20.000 bakımı vs...gibi periyodik bakımlar ile diğer tamir ve bakımlar gibi.

Sayın butterfly effect

sanırım siz konuyu yanlış anladınız

halilcan arkadaşımız demirbaşın ilk alımında ve montajında tevkifat olup olmadığını soruyor

bununla ilgili 91 seri nolu tebliğ açık zaten Elbette bundan sonraki tamir ve bakımlar tevkifat kapsamında ancak ilk alımlarda bu söz konusu değil ben bunu ifade etmeye çalıştım

Doğru isimlerde bir karışıklık yaptım galiba.

Bu konudaki görüşüm ilkay ile aynı.

İlk alımdaki montaj malın maliyeti niteliğinde olduğu için bakım hizmeti değildir stopaj kapsamı dışındadır.

Dostlar, zengin görüşleriniz için teşekürler...
Ben de bu arada konuyla ilgili özelgeler, görüşler aradım.....Dairenin ağırlıklı görüşü ilk alımda yani montaj aşamasında tevkifat olduğudur.....örneğin asansör montajı.....
Buna göre, şirketiniz tarafından söz konusu Tebliğin A/1 bölümünde sorumlu tayin edilen kurum ve kuruluşlar ile bu kuruluşlara ait lojmanlara yapılan asansör ve yürüyen merdiven bakım, onarım ve montaj hizmeti makine, teçhizat ve demirbaşlara verilen bakım ve onarım hizmetleri kapsamında değerlendirileceğinden tevkifata tabi olacaktır.
Aksi yönde özelge veya görüş bulan arkadaş varsa paylaşmasını beklerim.....

Yoksa doğrusu bu konuda mukteza talep etmek.......

Kolay gelsin.....

Sayın Halilcan

Belirtmiş olduğunuz müktazayı bende okumuştum ancak Ankara Deftardarlığının sizin konunuzla ilgili bir açıklaması var orda derki

- Makine, teçhizat ve demirbaşlar için satın alınan parça ve malzeme tevkifat kapsamında olmayacak, ancak parça ve malzeme ile birlikte işçiliğin de söz konusu olması durumunda tevkifat toplam bedel üzerinden yapılacaktır. Bakım ve onarım hizmetlerinde hizmetin gereği olarak işçilik yanında parça ve malzeme kullanımının da gerekli olduğu durumlarda, parça ve malzeme bedeli ayrıca fatura edilse dahi toplam bedel üzerinden tevkifat yapılacağı tabiidir.
- Satın alınan makine, teçhizat ve demirbaşların montajı hizmetlerinde tevkifat yapılmayacak, ancak bu kıymetlerin tamir ve benzeri amaçlarla sökülüp yeniden montajı hizmetlerinde montaj bedeli üzerinden de tevkifat yapılacaktır.

Bu açıklama sanırım sizin sorunuzu çözüyor
Kolay gelsin..

Merhaba

Sayın alyel sizle ayrı düştüğümüz yeri açıklarmısınız?