fonradar

Kendi Arsası Üzerine İnşaat Yap Sat

merihs12

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Kendisine ait olan 30.000 tl lik arsa üzerine inşaat yapan mütahit arkadaşım bu ay inşaatı bitiriyor. Bina inşaat maliyeti 400.000 tl civarı (arsa hariç )
Mükellef binaya ait 9 daireyi de satacak. İskan geçen hafta alındı.
Bu durumda daha önce tapuda satılan 4 daire için nasıl ve ne zaman fatura kesmeliyim ? (150 m2 altında hepsi)
Bundan önce, daire başına olan inşaat maliyetini nasıl hesaplamalıyım ? Vakti olan ve bana yardım etmek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür...
Daire maliyeti belli olduktan sonra kar marjı ne kadar hesaplanıp fatura kesilmeli ?

daha önce tapuda satılan 4 daire için nasıl ve ne zaman fatura kesmeliyim ? (150 m2 altında hepsi)

Fiilen teslimin yapıldığı tarihte fatura kesmelisiniz. KDV oranı güncel mevzuata bakınız. 150 m2 altında olmasından önce başka kıstaslar da var.

daire başına olan inşaat maliyetini nasıl hesaplamalıyım ?

toplam maliyeti ruhsatınızdaki inşaat metrekaresine bölünüz ve dairelerin metrekaresi ile çarparsanız ilgili dairenin maliyetini bulursunuz.

Vakti olan ve bana yardım etmek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür.

rica ederiz. faydası olması ümidiyle.

Daire maliyeti belli olduktan sonra kar marjı ne kadar hesaplanıp fatura kesilmeli ?

kar marjı diye bir şey yoktur. İşlemlerin gerçek mahiyeti esastır. Fiili satış rakamınız ne ise o tutardan fatura kesmelisiniz.

oluşan kar üzerinden vergiler tahakkuk ettirilecektir. varsa KDV iade hakkınız almayı unutmayınız. Yada detaylı değerlendirip KDV iadesi istemeyebilirsiniz.

iyi çalışmalar.