Kendi inşaatında sigortalı olmak.?

merhaba arkadaşlar...

bir özel bina inşaatında, ruhsat sahibi sigortalı olarak görünebilir mi? çok acilll...

Ynt: kendi inşaatında sigortalı olmak??

Hem İşçi Hem İşveren öylemi ? İş kanununa aykırı.

Ynt: Kendi inşaatında sigortalı olmak.?

E fiilen çalışıyor ve herhangibir sosyal güvencesi de yoksa ne olucak peki?

Fiilen çalısması hiç bir şeyi değiştirmez ki. esnafı düşün o da fiilen çalısıyor ama ssk lı değil bağkurlu. sosyal güvence istiyorsada isteğe bağlı bağkur yaptırsın.

Size bir mükellefimle ilgili bir konu danışacaktım. Yeni işe başlama verdim. Faaliyetine bilgisayar ve sarf malzemeleri satışı ve servis hizmetleri yazdık. Bu mükellefim sosyal güvence bakımından doğal olarak 4/b li oldu. Aynı zamanda Türkiye iş Kurumunun istihdam amaçlı olarak açmış olduğu kurslarda yani özel öğretim kurumlarında öğretmenlik yapacak. Bu durumda sosyal güvence bakımından neye tabii? 4/b li iken aynı zamanda 4/a dan prim ödenecekmi eğer her iki taraftan prim ödenecekse emekliliğine ikisinin katkısı olacak mı yoksa biri iptal mi edilir? Bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum...

İyi çalışmalar,

aynı anda iki tane sosyal güvencesi olamayacağından 4b liği sona ermeden 4a nın bir hükmü olmayacağını düşünüyorum. yapılır ama prim olarak katkısı olurmu bilmiyorum.

Anonim şirket yönetim kurulu üyesi Bağ-Kur?lu olduğundan SSK?lı olamaz

Soru: Anonim şirketi yönetim kurulu üyesiyim. Mecburen Bağ-Kur?luydum. Şimdi SSK?lı olarak başka bir işe başlayacağım. Ne yol izlemeliyim? Nerelere bilgi vermeliyim, ne yapmalıyım? Zeki KIZILTAN Cevap: Anonim şirket yönetim kurulu üyesi olduğunuz sürece 4/b?li (Bağ-Kur) olmanız gerekir. 4/b?liyken de 4/a?lı (SSK) olamazsınız. 4/a?lı olmanız için anonim şirket yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmanız gerekiyor.