fonradar

kendi işyerinde çalışan bağkur emeklisinin sigortalı olarak çalışması durumu

derelitütüncü

Katkı Sunan Üye
Sayın meslektaşlarım,
Kendi işyerinde çalışan bağkur emeklisi bir kişi (şu anda kendi emekli maaşından kesinti yapılıyor), yarından itibaren kendi işyeride faaliyet halinde iken herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışabilir mi?İşe giriş bildirgesi nasıl düzenlenmeli ve bordrosunda hangi kesintiler yapılmalı.Şimdiden teşekkürler herkese?

Ynt: kendi işyerinde çalışan bağkur emeklisinin sigortalı olarak çalışması durumu

Başka işyerinde 4/a girişi "sgdp" işaretli olarak olacak ise bordroda sadece vergi kesintisi yapılacak. 4/a aktif sigortalı olarak verilemesi gerekir. Çünkü öncelik kendi işyeri olacağı için tekrar 4/b sigortalısı olaması gerekir.

Ynt: kendi işyerinde çalışan bağkur emeklisinin sigortalı olarak çalışması durumu

Sayın Turko cevabınız için teşekkür ediyorum.Şimdi ben kendi adına işyeri olan bağkur emeklisi bir mükellefin (şu an için faal oldugundan dolayı emekli maaşından kesinti yapılmaktadır.) başka bir şirkette 4a sigortalısı ve sgdp seçeneğini seçerek işe giriş bildirgesini hazırladım.Bu kişinin emekli maaşından zaten kesinti yapılıyordu.Şimdiki durum ne olacak?Acaba kendi işyerini kapatması mı gerekir?Konuyu biraz daha açarsanız çok sevinirim.Aklımda çok soru işareti var çünkü.
Saygılar

derelitütüncü ' Alıntı:
... başka bir şirkette 4a sigortalısı ve sgdp seçeneğini seçerek işe giriş bildirgesini hazırladım...
Onayladı iseniz iptal ettirmelisiniz.

Sayın turko konuyu daha fazla açar mısınız? Yani şu anda bahsettiğim kişi x firmasında işe başlamış bulunmaktadır.Ben bu bildirgeyi iptal edersem hangi bildirgeyi hazırlamalıyım.Daha detaya inebilir misiniz? ???

4/b emeklisi ve vergi mükellefiyeti devam ederken başka bir işverenin yanında çalışmaya başlar ise vergi mük. sona erene kadar herhangi bir bildirim yapmayacaksınız. Başka işv. yanında aldığı ücretin bürütünden sadece vergi kesintilerini yaparak net ücreti ödeyeceksiniz.

Sayın Turko. verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum.İnanın çok faydanız dokunuyor.Fakat Olması gereken bu kişinin yeni çalışmaya başladığı şirkete fatura kesmesi ve kestiği faturanın karşılığını alması değil mi?Sizin dediğiniz şekilde olursa ben bu kişiyi bordroda gösterecek miyim.Sigorta teftişinde bu kişinin işyerinde bilfiil çalıştığı halde sigortalı listesinde olmaması sorun olmaz mı?Sizi çok yordum isterseniz artık cevap vermeyiniz:)?Saygılar efendim.

Bu çalışan bir fiil işyerinde çalışıyor mu yoksa ticari faaliyetine bağlı olarak bu işv. iş mi görüyor?

Sayın Turko,

Durum şudur:

İlgili şirket ar-ge kapsamında gıda mühendislerine ve ziraat mühendisine ihtiyaç duyuyor.Ar-ge kapsamında Tübitak tan teşvik alınabilmesi için bu kişilerin firmaya girişinin yapılması gerektiği söylendi.İşte bu kişilerden birisinin durumu size anlattığım şekilde.Ben firmaya bu şahsın fatura kesmesi gerektiğini söylediğimde aldığım cevap, bu kişilerin mutlaka işletmeye girişinin yapılması gerektiğiydi.Bu aşamada bende kısıtlı zaman içerisinde bu kişinin size anlattığım şekilde girişini yapmak zorunda kaldım.Ama işin içinden çıkamıyorum.Yardımınızı istedim.Bütün konu bu. ???

Bağkurlu birini işe aldığınızda vergi mükellefiyeti varsa muafakname alarak sizi bilgilendirmesini sağlayarak işyeri kapanması ve bağkurlu olması sona ermesi durumu için....önlem

Bu kişilerden sadece gelir vergisi ve damga vergisi keserek bordroda göstermeniz gerekiyor.

derelitütüncü ' Alıntı:
Sayın Turko,

Durum şudur:

İlgili şirket ar-ge kapsamında gıda mühendislerine ve ziraat mühendisine ihtiyaç duyuyor.Ar-ge kapsamında Tübitak tan teşvik alınabilmesi için bu kişilerin firmaya girişinin yapılması gerektiği söylendi.İşte bu kişilerden birisinin durumu size anlattığım şekilde.Ben firmaya bu şahsın fatura kesmesi gerektiğini söylediğimde aldığım cevap, bu kişilerin mutlaka işletmeye girişinin yapılması gerektiğiydi.Bu aşamada bende kısıtlı zaman içerisinde bu kişinin size anlattığım şekilde girişini yapmak zorunda kaldım.Ama işin içinden çıkamıyorum.Yardımınızı istedim.Bütün konu bu. ???
derelitütüncü ' Alıntı:
Sayın Turko,

Durum şudur: