Kendi kendine fatura kesmek

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bluesee
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar ben bir marketler zinciri muhasebe işlemlerini yapıyorum.
Soru 1:Şimdi biz kendi marketimizden mutfak malzemesi alıyoruz(personel yemek, temizlik vb.için) ben de haftalık o ürünleri kendi kendimize fatura ediyorum. Bir yandan 600 yutiçi satışlara işliyorum aynı faturayı birde 770 giderlere işliyorum.
Not: faturayı keserkende normal satış fiyatlarımızdan kesiyorum. Burda bir yanlışlık var mı?
soru 2: Birde zayi olan ürünler var örneğin sebze ve meyveler bunlarla ilgili ne gibi bir işlem yapmam lazım?

Ynt: Kendi kendine fatura kesmek

yaptığın işlem aynen doğrudur.zayi olan mallarıda diğer stoklar grubunda izleyebilirisn

kendi kendine fatura kesmenin nasıl doğru olduğunu anlayamadım doğrusu...

Petrol ürünleri satan firmanın kendi tankerlerinde kullandığı mazotu kendi kendine fatura etmesi gibi.Gayet normal.
emansur ' Alıntı:
kendi kendine fatura kesmenin nasıl doğru olduğunu anlayamadım doğrusu...

Mesela İnşaat şirketi kendisine ofis katı yaparsa o kat içinde kendisine fatura keserse hangi bedel üzerinden kesecek Maliyet bedeli değil mi ? ( Sonuçta bu işlem sonucunda kar veya zarar çıkmamalı değil mi ?)

Saygılarımla

Süreklilik arz etmemek ve şirketin yapısı ve büyüklüğü ile orantılı olacak şekilde bu tür faturalandırmalar, eğer kendine yaptı ve kullanıyor ise, maliyet bedeli üzerinden kesebilir diye düşünüyorum.!

Sayın Hasan bey zayi malları diğer stoklarda izleyebilirsiniz demişsiniz de onlar çöpe gidiyor ama diğer stoklara attıktan sonra ne olacak?

Sayın zindan

Kdv den istisna değil değil mi ? Normal oran ne ise onu keseceğiz

Teşekkür ederim

Saygılarımla

bluesee ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar ben bir marketler zinciri muhasebe işlemlerini yapıyorum.
Soru 1:Şimdi biz kendi marketimizden mutfak malzemesi alıyoruz(personel yemek, temizlik vb.için) ben de haftalık o ürünleri kendi kendimize fatura ediyorum. Bir yandan 600 yutiçi satışlara işliyorum aynı faturayı birde 770 giderlere işliyorum.
Not: faturayı keserkende normal satış fiyatlarımızdan kesiyorum. Burda bir yanlışlık var mı?
soru 2: Birde zayi olan ürünler var örneğin sebze ve meyveler bunlarla ilgili ne gibi bir işlem yapmam lazım?

İşlem fişi ile stoklardan giderlere virman yapmanız yeterli bence fatura kesmenize gerek yok .

şirket içi harcama kalemlerini maliyet bedeli ile kendinize fatura edebilirsiniz, yaptığınız işlem doğru, hiç bir sorun olmaz (şirket büyüklüğüyle kullanım orantılı olmak kaydıyla), biz de aynı şeyi yıllarca yaptık (gıda firması), inceleme de oldu, hiçbir sorun olmadı.

zayi olan ürünleri belli oranlar dahilinde (maliye ürün bazında bunları "fire oranları" başlığı ile belirliyor, ondan fazlası için zayi diyemezsiniz ) gidere atabilirsiniz. Fire oranlarının üzerinde zayi yazarsanız faurasız satışlarınızla ilgili stoğu dengelemek için bunu yaptığınız düşünülür, devletin kdv kaybı sözkonusu olduğu için sorun olur.

Sayın SMMM ankara; peki bu fire oranlarını ürün bazında nasıl berlirleyeceğiz ve neye göre gidere atacağız. Şöyle yapılsa ne olur atılan, kırılan vb. şekilde zayi olanları hiç görmezsek dönem sonlarında stok sayımımızı yapıp sayım sonucunda çıkan değeri stok olarak bırakıp geri kalanı da maliyete atsak nasıl olur? Çünkü zayi olan ürünler binlere varıyor bütün bunların tek tek oranlamak mümkün değil.