Kendi Kendine Kesilen Fatura

abdsis

Katkı Sunan Üye
bazen şirketlerin kendi adına fatura kestiği durumlarda tutar 8 bini aşarsa ba bs de bildirimi nasıl yapılır. bildirilirmi. Bildirilmezmi. Ba da mı Bs demi bildirilir.

Ynt: Kendi Kendine Kesilen Fatura

Bildirimlerdeki cezalar o kadar ağırki artık gölgemizden korkar olduk. niye bildirmediniz diye ceza keserler diye korkuyorum.

Hakılsınız,ancak Ba-Bs nin vergi idaresi tarafından kullanılma amacını biliyorsunuz. Ancak kendi kendinizi bildirmenizin bu amaçla herhangi bir ilgisi olmadığı için böyle bir yorumda bulundum. Bildirmememiz veya bildirmeniz durumunda herhangi bir sorun olabileceğini düşünmüyorum.

rakam 8 bin tlyi geçmişse kişinin TC Kimlik no sunu yazar bildirirsin Fatura kesildiğinde adres ve TC veya Vergi no istenmekte bu sebeple Şirket ortağı olarak eğen kenki ne satış yapmışsan da bildirmek zorundasın. incele sonucu kesin baş ağrısı yapar.

Merhaba,

Hem BA hemde BS de yer alması gerekir; Çünkü Hesaplanan KDV ve İndirilecek KDV tutarları içerisinde KDV beyannamesinde yer almaktadır. Bildirim yapılmazsa 8.000 TL nin altındaki alış ve satışlar içerisinde yer almak zorunda kalır ki buda usulsüzlük cezasını gerektirecektir.

Saygılrımla,

huseyinturk ' Alıntı:
Bildirmeniz gereksiz bir işlem olacaktır....
huseyinturk ' Alıntı:
Hakılsınız,ancak Ba-Bs nin vergi idaresi tarafından kullanılma amacını biliyorsunuz. Ancak kendi kendinizi bildirmenizin bu amaçla herhangi bir ilgisi olmadığı için böyle bir yorumda bulundum. Bildirmememiz veya bildirmeniz durumunda herhangi bir sorun olabileceğini düşünmüyorum.
UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Hem BA hemde BS de yer alması gerekir; Çünkü Hesaplanan KDV ve İndirilecek KDV tutarları içerisinde KDV beyannamesinde yer almaktadır. Bildirim yapılmazsa 8.000 TL nin altındaki alış ve satışlar içerisinde yer almak zorunda kalır ki buda usulsüzlük cezasını gerektirecektir.

Saygılrımla,

??? ??? ???

şirket kendi adına neden fatura kesiyor?

şirket kendi kendine satış yapamazmı, örneğin süper market sahibi bir şirket kendi yemekhanesinde kullanacağı malzemeleri nerden alsın, başka bir markettenmi.

şirket kendine fatura kesebilir ve aynı zamanda ba-bs uygulamasında bildirilmesi gerekir. tebliğde 8.000 tl geçen her satış ve alış için bilidirim zorunluluğu bulunmaktadır

fiyatları uygunsa, başka yerden alsın :)
sonuçta para yemekhaneden gideceğiğe göre piyasa araştırması yapabilir. illaki kendi malını alacak diye bir zorunluluk yoktur.

ilginize teşekkürler. ancak ba bs için son 3 gün. bu faturayı bilirip bildirmemekte hala kararsızım. çünkü siz değerli meslektaşlarımdan gelen cevaplar çelişkili. Tereddütlüyüm.

Bildirirseniz bir problem olmaz bence ama bildirmezseniz ne olur ne olmaz

Bence bildirin kafanız rahat etsin

bencede bildirmek gerekir.sonuçta 8000liray gecen bi fatura var ortada.mb da bu şartları aradığına göre bildirmek en faydalısı.bildirmekle bişey kaybetmessin ama bildirmemekle cezalr??

aslında bildirilmesede çapraz kontrolde tespit edilme olasılığıda yok.