fonradar

Kendi Şirketinde Çalışan Şirket Ortağının Bağkur Primi

Merhaba,
Sorum çok kısa... Limited şirket ortaklarından biri aynı zamanda yine aynı şirkette çalışan ve 5000TL maaş alıyor. Bu ortak bağkura bildirim yaparken en az 5000TL bildirmek zorunda mıdır, yoksa istediği gibi bir beyan yapabilir mi? Ayrıca şirkette şu an için ortaklar dışında gözüken bir çalışan da yok.

Soruma cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

merhaba şirket ortağı 2008 den öncesinden beridir şirkette ssk lı olarak çalışıyor ise ayırca bağkura ücret bildirmenizi gerektrecek bir durum yok..veya şirket ortağınız şirkette ssk lı değil bağkur kayıtlı ve huzur hakkı gibi bir ücretlemi çalışıyor görünüyor? sorunuz net gelmedi bana.

Kusura bakmayın sorunun eksik kısımları için. Şirket 2008 sonrası kuruldu. Şirket ortağı ise bağkur kayıtlı(olacak), bir projede mühendis personel olarak gözüküyor, yani huzur hakkı değil.

2008 sonrasında kurulan şirketlerin ortakalrının bağkur bildirimleri tic.sicil tarafından yapılır hisse devirleri var ise sizin bildiriminiz gerekiyop (11/12/2014 tarihine kadar bildirim cezasız olarak son tarih).....bağkur bildirimde ücretle illgi herhangi bir rakam belirtmiyor....kendi şirketi dışında mühendis olarak gözükeceği projede ssklı görünecek ise zaten 4B sı 4A olarak kesintiye uğrayacak iş sonlanınca tekrar bağkurlu olması gerekecek....ssk lı göründüğü bu zaman içinde de ayırca ücretle ilgli bağkura bildirime gerek yok . konuyla alakalı olurmu bilmiyorum ama gerçek kişi işyerlerinde işyeri sahibi, çalıştırdığı işçilerin maaşının en yükseğinden daha düşük gelir beyan edemez fakat Tüzel kişiliklerde böyle bir ayrım olduğunu gösteren bir yazı yok...sorunuza cevap oldumu bilemiyorum.

eğer bu ortak hisse devri ile şirkete girmiş ise 11/12/2014 tarihine kadar olan cezasız bağkur kaydı işlemi 4B işe giriş bildirgesi ekine ortağın şu anda ssk lı olduğuna dair hizmet listesi ekleyebilirsiniz veya not düşebilirsiniz.

2008 sonrasında kurulan şirketlerin ortakalrının bağkur bildirimleri tic.sicil tarafından yapılır hisse devirleri var ise sizin bildiriminiz gerekiyop (11/12/2014 tarihine kadar bildirim cezasız olarak son tarih).....bağkur bildirimde ücretle illgi herhangi bir rakam belirtmiyor....kendi şirketi dışında mühendis olarak gözükeceği projede ssklı görünecek ise zaten 4B sı 4A olarak kesintiye uğrayacak iş sonlanınca tekrar bağkurlu olması gerekecek....ssk lı göründüğü bu zaman içinde de ayırca ücretle ilgli bağkura bildirime gerek yok . konuyla alakalı olurmu bilmiyorum ama gerçek kişi işyerlerinde işyeri sahibi, çalıştırdığı işçilerin maaşının en yükseğinden daha düşük gelir beyan edemez fakat Tüzel kişiliklerde böyle bir ayrım olduğunu gösteren bir yazı yok...sorunuza cevap oldumu bilemiyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için. Bildiğim kadarıyla son dediğiniz kısım(çalıştırdığı işçilerin maaşının en yükseğinden daha düşük gelir beyan edemez ) bizim durumumuzda geçerli değil. Çünkü işveren şirket oluyor bu durumda.

Fakat şirket ortağı başka bir şirketteki projede ssklı çalışan gözükmeyecek, ortağı olduğu şirkette çalışan olarak gözükecek ve 5000TL de maaş alacak ve bağkurlu olarak kalacak. Benim öğrenmek istediğim ise kendi şirketimizde 5000TL maaş ile proje çalışanı gözüküyor olduğu halde biz yine de örneğin asgari ücret üzerinden bildirim yapabiliyor muyuz, yoksa 5000TL bildirmemiz mecburi mi? Ortağın resmi olarak 5000TL maaş geliri olacak çünkü.

olayı sizinle çözmeye kararlıyım:) (gerçek kişi işyerlerinde işyeri sahibi, çalıştırdığı işçilerin maaşının en yükseğinden daha düşük gelir beyan edemez fakat Tüzel kişiliklerde böyle bir ayrım olduğunu gösteren bir yazı yok) bilgim ve tecrübem kadarı ile size cevap yazmaya çalıştım ...benim mükellefimin bağkurlu ortağı kendi şirketinde çalışmasından dolayı bağkur primini yükseltmek istdiğimde bunun yapılması için gereken yasal bir dayanak bulamadım ve sgk ile görüşmelerimde de şirketler için netlik olmadığını söylediler.bende bağkur primini yükseltmekden vazgeçmiştim.bu arada ben son paragrafda sorunuzu daha net anladım.:) farklı görüşler var ise üstadlarımızdan bende bekliyorum.

Tekrar sağolun sabrettiğiniz için :) Bu soruyu sormamın sebebi şu, eğer 5000 TL olarak bağkur primi ödemek zorundaysak. O ortak hissesini diğer ortaklara devredecek ve normal SSKlı çalışan olarak gözükecek. Fakat 5000TL maaş (huzur hakkı olarak değil) alan bu ortak, bağkur primini asgari ücret üzerinden verebilecekse bu şekilde devam edecek. Şirket ortağı Ocak ayında çalışan olarak başlayacak o yüzden şimdiden halletmek istiyoruz bu durumu/sorunu.

Fakat şirket ortağı başka bir şirketteki projede ssklı çalışan gözükmeyecek, ortağı olduğu şirkette çalışan olarak gözükecek ve 5000TL de maaş alacak ve bağkurlu olarak kalacak. Benim öğrenmek istediğim ise kendi şirketimizde 5000TL maaş ile proje çalışanı gözüküyor olduğu halde biz yine de örneğin asgari ücret üzerinden bildirim yapabiliyor muyuz, yoksa 5000TL bildirmemiz mecburi mi? Ortağın resmi olarak 5000TL maaş geliri olacak çünkü.

bu olmaz ki...