Kepçe Operatörlüğü İşi ile Uğraşanda Kira Stopajı Olur mu ?

AFA

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
46
iyi günler arkadaşlar

iş makinası olan (kepçe,dozer) hafriyat işi ile ilgileniyor. bunun sabit işyeri adresi yok. evinden telfonla yürüytüyor işlerini. evinin stopajınmı ödeyecek. iş adresi olarak neresi olması gerekir.
bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler
 
Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
1,499
Konum
DİYARBAKIR
Ynt: kepçe operatörlüğü işi ile uğraşanda kira stopajı olurmu

sn AFA;

serbest meslek'ten doğan stopaj öder sadece kira stopajı ödemez.Kolay gelsin
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: kepçe operatörlüğü işi ile uğraşanda kira stopajı olurmu

maliki deyil ise
evini adres gösterecek emsal değeri üzerinden kira beyan edecek gerçek usulde mükellefiyet kaydını tescil ettirecek
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Ynt: Kepçe Operatörlüğü İşi ile Uğraşanda Kira Stopajı Olur mu ?

Merhabalar

Vergi kanunlarında işyerinin tarifi yoktur. Bu tarif Sosyal Sigortalar Kanununun 5. maddesi ile yapılmıştır.

Buna göre araçlar da işyerinden sayılmıştır. İşyerinin faaliyetini teşkil eden üretim ve hizmetlerin yapılmasında kullanılan her türlü sabit ve hareketli araçlar işyeri kabul edilir. Bu nedenle SSK?da mükellefiyet tesis ettirilirken araç (Plakası) işyeri olarak tescil ettirilir.

Vergi açısından mükellefin işyeri değil, ikametgahı önem taşır. Bu nedenle vergi mükellefiyeti tesis ettirilirken, yapılan iş yanında, ikamet adresi bildirilir.

Diğer taraftan, bu işte vergi stopajı yapılması söz konusu olmaz.
...............................................
 
Üst