Kesin Mizan Düzeltme Süresi

arzuty

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, kesin mizanda ilk 10 gün içinde düzeltme verilirse ceza kesilmeyecek diye biliyorum, peki 2014 kesin mizanı bu sene 03/04/2015 e ertelendi, ben bu 10 günlük süreyi 31 marttan mı yoksa 3 nisandan mı hesaplayacağım, yardımcı olursanız sevinirim. Nette araştırdım ama konuyla ilgili birşey bulamadım.

Yıl içinde olan değişiklikler yazılıma eklenmiyor olabilir idari oluyor sistem 10.4 den sonra ceza çıkarabilir.Yetiştirip 10.4 kadar yapınız sanırım sıkıntı cari mutabakatlarda bir çok firmada aynı sıkıntı var ön muhasebeler yardımcı olmuyor.Hala geç gelen olursa 2015 e düzeltme yaparsınız.Suat Ekici arkadaşımızın mukteza verme yetkisi yoktur kendikilerinden 10.4 den sonraya kalan olacakmı onuda yazmamış ceza gelirse ben öderim adresim budur diye yazmadığına göre ben olsam riske atmam karar sizin.İyi çalışmalar.

Yıl içinde olan değişiklikler yazılıma eklenmiyor olabilir idari oluyor sistem 10.4 den sonra ceza çıkarabilir.Yetiştirip 10.4 kadar yapınız sanırım sıkıntı cari mutabakatlarda bir çok firmada aynı sıkıntı var ön muhasebeler yardımcı olmuyor.Hala geç gelen olursa 2015 e düzeltme yaparsınız.Suat Ekici arkadaşımızın mukteza verme yetkisi yoktur kendikilerinden 10.4 den sonraya kalan olacakmı onuda yazmamış ceza gelirse ben öderim adresim budur diye yazmadığına göre ben olsam riske atmam karar sizin.İyi çalışmalar.

benim başıma geldide, idare genelde ayın 10 nundan sonraki düzeltmeleri tespit ederse ceza tebligat yapabilir ama bir dilekçe ve ekine de uzatma sirkülerini eklediğinizde cezayı geri alıyorlar. Nitekimde öyle oldu. Muktezalık bir durum yok ortada. VUK 18 e göre işlem yapılıyor.

"ilgili maddelerde süre uzatması yapılırsa uzatma tarihi geçerli olmayıp asıl verilme süresi esas alınır" vb bir ibare bulunmadığından uzatma kararları olanlarda uzatılan tarih son tarih olarak esas alınır.

Teşekkür ederim arkadaşlar,gelir idaresini aradım bende,onlarda sirküler yayınlandığı için uzatma tarihini esas alacaksınız dediler,kanun maddesini sordum, vuk 18 i söylediler, umarım sonrasında bir sorun çıkmaz, çünkü düzeltmeyi 10 una yetiştiremedim.

GİB dekilerin sirkülerden haberleri vardır ama vergi daireleri bazen biraz işgüzarlık yapabildiklerinden uzatmayı dikkate almayabiliyorlar,

sorun çıkmayacaktır ancak olaki sorun çıkarsa da dediğim gibi bir dilekçe ile durumu izah edip ekine de uzatma sirkülerini ekleyin, benim başıma geldi çünkü.
kolay gelsin.

Teşekkür ederim suat ekici, inşallah bir sorun çıkmaz, çıkarsa da dediğiniz işlemi uygulayacağım. Zaten kesin mizan 02 nisandı, süre 12 nisana denk geliyor, oda pazar olduğu için pazartesiye kalıyor, bunuda sordum, o şekilde olduğunu söylemişlerdi, artık herşeyden bir şey çıkardıkları için çok şüpheci olduk. sizede kolay gelsin.

Bildiğim kadarı ile uzayan süre sonrası 10 günlük sürenin son günü hafta sonuna gelsede ilk iş gününe uzamaz.