KGK Tebliğlerinin Muhasebe Denetimi Sınavı Kapsamına Alınmaması Hakkında...

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar biraz fazla vaktinizi alıyorum ama kusura bakmayın, bu KGK tebliğlerinin sınavda yer alması ciddi bir sorunumuz. Eğer mart sınavında da olası KGK tebliğlerinden soru sorulursa, kusura bakmayın ama hepimiz gene burada toplanır; Nasıl oldu? Nasıl sorarlar? diye anca birbirimize anlatırız. İlk taleplerimiz komisyona kadar ulaştı. Tren kaçmadan KGK tebliğlerinin Muhasebe Denetimi sınavının kapsamına giremeyeceği yönündeki taleplerimizi iletmeliyiz, neden bu şekilde düşünüyorum diye soracak olursanız; şayet "Mart sınavında KGK'dan sorumlu muyuz?/ değil miyiz?" şeklinde sorarsak; 2013/3. dönem Muhasebe Denetimi sınavındaki KGK sorularını kabul etmiş; KGK Tebliğleri Muhasebe Denetimi dersinin konusu olamayacağı halde durumu kabullenmiş gibi bir algı yaratabilir. Bu gerçekten ciddi bir konu. Bu işin sonu stajyerler için gerçekten çok zor olur. Aramızda son hakkı veya sondan 2. hakkı olanlar var. Ses çıkarmazsak hakkı olanlarda yavaş yavaş son hakka doğru ilerleyecekler. Staja başlama sınavı + 3 yıl stajdan sonra bu hepimiz için kötü bir son olur. Sizlerden ricam bu konuda taleplerimizi saygı, nezaket kuralları çerçevesinde kimseyi üzmeden, kırmadan, haklılığımızı anlatarak toplu bir şekilde koordine olacak şekilde bizi yönetenlere iletmek...

Sayın Demirel,

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 3. maddesi uyarınca “Kurum ve Kuruluşlar sahip oldukları kendi kayıtlarında yer alan ve kanun kapsamındaki verilere ilişkin başvuruları cevaplamakla yükümlüdür”. hükmü yeralmaktadır.

Başvurunuzda istemiş olduğunuz bilgi Kurumumuz faaliyet alanına girmemekte olup Kamu Gözetim Kurumu nezdinde girişimde bulunmanızın uygun olacağı düşünülmektedir

türmob a hangi konulardan sorumluyuz kgk dan sorumlu olacak mıyız dedim gelen yanıt yukarıda
kamu gözetim kurumu nezdinde girişimde bulunmamız uyğun olacak mış
:banghead:

Sayın Demirel,

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 3. maddesi uyarınca “Kurum ve Kuruluşlar sahip oldukları kendi kayıtlarında yer alan ve kanun kapsamındaki verilere ilişkin başvuruları cevaplamakla yükümlüdür”. hükmü yeralmaktadır.

Başvurunuzda istemiş olduğunuz bilgi Kurumumuz faaliyet alanına girmemekte olup Kamu Gözetim Kurumu nezdinde girişimde bulunmanızın uygun olacağı düşünülmektedir

türmob a hangi konulardan sorumluyuz kgk dan sorumlu olacak mıyız dedim gelen yanıt yukarıda

ne alaka yaa

Sayın Demirel,

Tam bir saçmalık. Böyle yanıt mı olur ya :D şaka gibi

Stajyer adayın arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum. Oluşturulacak her türlü platforma varım

Şimdi biz KGK'ya gidip TÜRMOB bizi sınav yapıcak kgk tebliğleri çıkacak mı çıkmayacakmı diye soracağız. Tam bir saçmalık. Arkadaşlar ben muhasebe denetimi sınavı başlığına kabataslak bir dilekçe örneği yazmıştım. Birde siz bakarsanız sevinirim. Biran önce son şeklini verip göndermeliyiz derim...

gönderdinizmi arkadaşlar dilekçeyi herhangi bi sonuç varmı KGK saçmalığı nerden çıktı ya illa soracaz diyolarsa ayrı bi ders olması lazım bunun başlı başına ayrı bir konu çünkü

TESMER YÖNETİM KURULU’NAKONU: K.G.K. (Kamu Gözetim Kurumu) tarafından yayınlanan tebliğlerin Muhasebe Denetimi Sınavında sorulmaması hakkında.Kurumunuzca yapılan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı kapsamında yapılan Muhasebe Denetimi dersinin kapsamına KGK (Kamu Gözetim Kurumu) mevzuatı ve tebliğlerinin alınması sınav yönetmeliklerine ve ilgili kanunlara aykırı olacağı düşüncesindeyiz. Yeterlilik sınavı için sınav yönetmeliği ve Stajyer El Kitabımızın Sayfa 71'de belirtilen SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEKİ YETERLİK SINAVLARININ AYRINTILI KONULARI (4 Yıllık Yüksek Okul ve Fakülte Mezunları) ve Sayfa 75'teki MUHASEBE DENETİMİ Sınav konuları gore;10- Denetim - Denetim Standartları - Denetim Planlanması - Denetim Çalışma Kanıtları - İç kontrol Sistemi - Denetim Kanıtları ve Kanıt Toplama Teknikleri - Denetim Teknikleri - Denetim Raporları Şeklinde belirtilmiştir. Muhasebe Denetimi ile ilgili konuların kapsamı belirlenmiş olup hangi konuların yer alacağı bellidir. Bu sebeplerden dolayı Kamu Gözetim Kurumu’nca yayınlanan Tebliğ ve Mevzuatın; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı – Muhasebe Denetimi sınavının kapsamına alınmamasını ve Muhasebe Denetimi Yeterlilik sınavında sorulmamasını istiyoruz. Söz konusu taleplerimizi dikkate almanızı saygılarımızla arz ederiz.Arkadaşlar ben kendimce şekil verdim dilekçeye. Eklemek istediği olan arkadaşlarımız varsa ekleme veya çıkarma yapabilirler. Mail atsak, iadeli postayla göndersek emin olun bi kaybımız olmaz...

Arkadaşlar hepimiz atalım bu maili yada maile bizlerde eklenelim birisi göndersin yoksa herkes denetimden kalır bu gidişle

Bende aşağıdaki yazıyı yolladım, dileyen arkadaşlarımız faydalanabilir.

"Sayın ilgili,

SMMM stajı bitmiş bir SMMM adayıyım. Bilindiği gibi 30 Kasım - 1 Aralık 2013 tarihli SMMM yeterlilik sınavlarında Muhasebe Denetimi dersinde sorulan 70 puanlık Kamu Gözetimi Kurumu tebliğlerinin sınavda sorulmasının mevzuata aykırı olduğu ve bununla ilgili bir açıklama yapılmadığı için sınava giren tüm kişilerin mağdur olduğu takdirinizdir. Söz konusu husus nedeniyle TÜRMOB - TESMER nezdinde itirazlarımızı ilettik. Ancak, her ne kadar TÜRMOB ve TESMER şikayetlerimizi dikkate alsa da, sınav komisyonu bağımsız olduğu için sonucu bilemeyeceğiz.

Bu nedenle, 2014/1. dönem SMMM Yeterlilik sınavı Muhasebe Denetimi sınavında; söz konusu Kamu Gözetimi Kurumu'nun yayınlamış olduğu tüm tebliğlerden sorumlu olup olmadığımızın tüm SMMM Stajyerlerine bir an önce duyurulması gerekmektedir. Siz değerli yetkililerden talebimiz söz konusu hususla ilgili bir açıklama yapılmasıdır.

Değerli cevaplarınızı büyük bir merakla beklemekteyiz. Lütfen bu sınav mağdur olmamıza yol açılmasın.

Teşekkür eder saygılarımı sunarım."

facebook'taki "Denetim Dersi Mağdurları Buraya" isimli grubun kurucusu acaba forumumuza üye mi? Eğer üye ve burayı okuyor ise; söz konusu durumu grubun duvarında paylaşabilirse sevinirim. Böylece daha çok kişiye ulaşmış oluruz...

Arkadaşlar gönderdiğiniz mail veya faksa cevap var mı? Bu arada KGK tebliğilerinin sınavda yer almaması için dilekçe göndermeyen arkadaşlarda gönderirlerse katkısı olabilir...

iyi bi cevap aldım :D:D inadına sormazlarsa iyidir :)

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav konuları 16.01.2005 tarih ve 25702 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin 14/b maddesinde belirtilmiştir.
Anılan yönetmeliğin 4. Maddesi gereği sınav, mesleki yeterliğin ölçülmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu kapsamda yürürlükte olan sınav konularına ilişkin mevzuat, sınav kapsamında yer almaktadır.
Bilgilerinizi rica ederiz.
TÜRMOB-TESMER

ben yanlış anladıysam düzeltir misiniz...şimdi tesmer buradaki kimi arkadaşa kgk sorucağını mail atıp,kimi arkadaşa da 25702 sayılı resmi gazeteyi dayanak verip sormıycam mı diyor ?benim bugün görüştüğüm tesmerdeki bayanda sorucak önceki dönem sordu niye sormasın dedi ?

İnsan net bir cevap verir. Sorucaz yada sormayacağız. Bir sürü tebliğ çıkmış hangi birine bakıcak bu insanlar...

attıkları maildede yazdılar soracağız diyorlar dolaylı olarak , sormak isterseler tabi

arkadaşlar türmob a maillerimiz hepsi boşa resmen kafa buluyorlar allah binbirtürlü belalarını versin
sorcaz ne demek yaa soruları bunlar mı hazırlıyor.
Akşam haberlerde seyrettim çok düşük puanlarla memurluk sınavlarında torpille bir yerlere giren insanlar var. Herşey torpil olmuş. İnsanlar tc lerini bildirip bir yerlere hiç bir şey yapmadan memur oluyorlar.