kgk

Merhaba arkadaslar,

Spk bagmsız denetım lısanslama sınavlarını 2012 de mayıs yada agustostamı acacak bılgısı olan varmı ?

Ynt: kgk

spk bir daha bağımsız denetim lisansı için sınav açamayacak, yetkisi elinden alındı. Açmaya kalkarsada büyük ihtimal iptal olur.

kamu gözetim kurumunun onayıyla spk bağımsız denetim lisanslama sınavı açabilir.

SPK YA TABI SIRKETLERI DENETLEMEK ICIN BAGIMSIZ DENETIM SIRKETLERINDEKI TUM GOREVLILER 31 12 2012 TARIHINE KADAR SPK BAGIMSIZ DENETIM LISANS BELGESIN ALMAK ZORUNDA BENCE SPK BU BAGIMSIZ DENETIM LISANS BELGESINI MUTLAKA ACACAK ARKADASLAR SEVGILERIMLE HERKESI ÖPUYORUM

kuant ' Alıntı:
SPK YA TABI SIRKETLERI DENETLEMEK ICIN BAGIMSIZ DENETIM SIRKETLERINDEKI TUM GOREVLILER 31 12 2012 TARIHINE KADAR SPK BAGIMSIZ DENETIM LISANS BELGESIN ALMAK ZORUNDA BENCE SPK BU BAGIMSIZ DENETIM LISANS BELGESINI MUTLAKA ACACAK ARKADASLAR SEVGILERIMLE HERKESI ÖPUYORUM

Bu tarih senelerdir erteleniyor..Benim bildiğim son 3 yıldır böyle..Sınav yapılmazsa da tekrar ertelerler olur biter..

spk,kamu gözetim kurumuyla aralarındaki protokole bağlı olarak hisse senetleri borsa da işlem gören şirketler için kamu gözetim kurumundan onay almak süretiyle bağımsız denetim lisanslama sınavı açabilir.
Kamu gözetim kurumu bu sınavı da ben yapacağım derse sınava girenler açısından değişen birşey olmaz. Onlar sınavlara girmeye devam ederler.Borsada işlem gören şirketlerin denetimi için mutlaka ayrı bir sınav yapılacaktır.

mrpizmir ' Alıntı:
spk,kamu gözetim kurumuyla aralarındaki protokole bağlı olarak hisse senetleri borsa da işlem gören şirketler için kamu gözetim kurumundan onay almak süretiyle bağımsız denetim lisanslama sınavı açabilir.
Kamu gözetim kurumu bu sınavı da ben yapacağım derse sınava girenler açısından değişen birşey olmaz. Onlar sınavlara girmeye devam ederler.Borsada işlem gören şirketlerin denetimi için mutlaka ayrı bir sınav yapılacaktır.

Bende sınavların devam edeceğini düşünenlerdenim.
KGK veya SPK bu sınava devam edebilir.
TTK ya göre bağımsız denetçi sınavı bu sınavla birleşebilir veya kademeli veya ayrı ayrı (belki ortak dersler olabilir) yapılabilir.

Kagömdesk yapacak zaten ama SPK sınaz açamaz. Belki kagömdesk sınav organizasyonu için spk yardım alabilir ama yinede spk ben sınav açıyorum diyemez.

Yeni TTK ya ait yayınlanacak ikincil mevzuatın içinde bağımsız denetimle ilgili tebliğ de var.Bu yayınlandıktan sonra iş biraz daha belirginleşecek.KGK kuruluş kanununda bağımsız denetim ile ilgili tüm yetkileri elinde bulundurduğunu bildirdi.SPK nın bağımsız denetim ile ilgili mevzuatında ise herhangi bir iptal ve değişiklik olmadı.
Bana göre; TTK ile ilgili tebliğ veya sirküler yayınlanmadan KGMSK herhangi bir açıklama yapamaz.Çünkü KGK yönetmeliği kanuna aykırı olamaz.Daha sonra KGK nun yapacağı düzenleme ile yetki belirginleşecektir.

Sınav ve yetki nası olabilir.Bundan sonrası biraz doğaçlama ve tahmin;SPK nın sınav açma yetkisi olmaz.Denetçilik tek çatı altında toplandıysa tek sınav olur.Halka açık şirket denetçisi halka kapalı şirket denetçisi veya KOBİ ,büyük şirket denetçisi diye inşallah bir ayrım olmaz,çünkü bu bir karışıklığın doğuşu olur.Açılacak sınavın getireceği çok büyük bir yetki alanı olmayacak.Denetimi yapacak kurumun önemi büyük ,bundan sonrada öyle olacak.Yani KGK ve yeni TTK na göre kurulacak bağımsız denetim kuruluşu nasıl kurulacak ve ne yapabilecek arkadaşlar önemli olan bu.

TTK ile SPK lisansı birleştirilirse bence büyük hata olur. Neden mi ttk, spk, bddk, epdk ve diğer denetim sahaları hepsi ayrı uzmanlık sahaları. Nasıl ki doktorlarda diş, kulak burun boğaz kalp gibi uzmanlık alanları var. Denetim saasında da bu şekilde olmalıdır. Kusura bakmayın Sayı aokten siz herhalde fiilen denetçi değilsiniz olsaydınız farkı anlardınız. Fiilen denetim yapan meslektaşlar görüş yazarsa olay daha net anlaşılır. Kulak burun boğz uzmanı kalp ameliyetına girerse muhtemelen o hasta vefat eder. Türkiyedeki denetime Allah rahmet eylesin dememek için tüm yetkiler bir kurulda toplanabilir ancak lisanslama farklı olmalıdır. Saygılarımla