turkcell

Kıbrısa Gidiş Y.dışı Çıkış Hükmünde Mi?(vergi Borcundan Çıkış Yasağı Açısından)

Üyelik
29 Kas 2006
Mesajlar
182
Merhaba,

15.000 ytl'nin üzerinde verig borcu olanlar y.dışına çıkamıyor bildiğim kadarıyla. Peki Kıbrıs'a gidilirse?

İyi çalışmalar
 
Üyelik
12 Eyl 2005
Mesajlar
866
Konum
İstanbul
Ynt: Kıbrısa Gidiş Y.dışı Çıkış Hükmünde Mi?(vergi Borcundan Çıkış Yasağı Açısından)

Seyahat, Türkiye Cumhuriyeti sınır kapılarından çıkarak gerçekleştiği için, yurtdışı çıkış işlemi sayılır.
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
485
Konum
GAZİANTEP
Ynt: Kıbrısa Gidiş Y.dışı Çıkış Hükmünde Mi?(vergi Borcundan Çıkış Yasağı Açısından)

Kıymetli meslektaşım;
439 Seri No.lu Tahsilat Genel Tebliği ile 27 Nisan 2006 Tarihinden itiraber
15 milyar Türk Lirası olarak belirlenen yurt dışına çıkış yasağı konulmasını gerektiren borç tutarı 25 bin Yeni Türk Lirasına yükseltilmiştir.
Diğer taraftan; 5682 sayılı Pasaport Kanununun ?Pasaport veya vesika verilmesi yasak olan haller? başlıklı 22.maddesinde, vergiden borçlu olduğu pasaport vermeye yetkili makamlara bildirilenlere, pasaport veya seyahat vesikası verilmeyeceği, verilmişse geri alınacağı, bunların yurt dışına çıkışlarının engelleneceği yönünde hüküm yer almaktadır. Buna göre Pasaport veya Seyahat vesikası olmadan bir kişinin Yurt Dışı seyahatı yapamayacağına göre bu limitin üzerinde borcu bulunan kişinin Kıbrısa seyahat yapması engellenebilir diye düşünüyorum.
 

Benzer konular

Üst