Kıdem Tazminat Saat Ücretli Çalışanlar İçin

Merhaba....bu forumu bulduğum için teşekkürler ​

Ben kıdem tazminatı hakkını kazandım....çağrı merkezinde çalışıyorum. Aylık sabit ücret yok, saat ücretle çalışıyoruz, bu nedenle aylık maaşımı değişebilir.

şimdi ben kıdem tazminatımı almak istiyorum ve bunu son ay brüt ücretle hesaplabacağını düşünüyorum. Ancak çalıştığım şirket (saat ücretle çalışdığım için) bana yıllık maaşımın ortalamasını ödemek istiyor.

kafam çok karışdı, hangisi doğru acaba....son brüt ücretmi, yoksa yıllık aldığım ortalama maaşmı.

İnşallah yardımcı olabilirsiniz. ALLAH'A EMANET OLUN.

Saygılar
Cengiz

Aylık bir sabit ücret yok ne demektir anlayamadım.
Neticede belirlenmiş olan bir saat ücretiniz var, her bir çalışma saatiniz karşılığında aldığınız ve o ücretler toplamını da ayın sonunda alıyorsunuz değil mi?
( Saat ücreti x7,5 saat ) x 30 = aylık ücretiniz demektir.
O hesap üzerinden hesaplanan saat ücreti ile sadece çalıştığınız kadar saatin ücretinin ödenmesi sağlanmış olur.
Kıdem tazminatı hesabının da , son aldığınız giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanması gerekir.
Son aldığınız brüt ücret te yukarıda bahsettiğim mantıkla hesaplanan 30 günlük çalışmanıza karşılık gelen hesaplanmış aylık ücretiniz demektir.

Merhaba, verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Aylik sabit ücret derken, maaş aydan aya değişebilir. Benim saat ücretim 8.89 TL. Auğustos ayında bayram nedeni ile bazı günler çift ödeniyor, bu neden ile bu ay brüt maaş diğer aylarına göre daha yüksek çıktı ve ben SGK'dan aldığım yazıyı verdim, 2.000-3.000 TL fazla alayım diye. Fakat şirketin müdürü bana kıdem tazminatımı auğustos ayın brüt maaş'dan vermiyecekmiş....yılda kazandım brüt maaşımın ortalamasını hesaplayarak ödeme yapacakmış, çünkü saat ücretli çalışan bir eleman olduğum için. Bu nedenle brüt maaşım biraz düşük oluyor. Benim bildiğim kadar ile kıdem tazminatı son brüt maaşa göre hesaplanır, yoksa yanılıyormuyum ?

Saygılar
Cengiz

Ücretli hafta tatili 1 gün,
Haftalık çalışma süresi 45 saat,
haftalık çalışma gün sayısı 6 gün;
45 saat / 6 gün = 7,5 saat günlük çalışma süresi.
1 ay 30 gün,
30 gün x 7,5 saat 225 saate karşılık gelen ücrete göre hesaplanmış 8,95tl saat ücreti almaktasınız.
8,95 tl x 225 saat = 2013,75tl sizin aylık ücretiniz demektir.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.....Şu şekilde diyebilirmiyim: Kıdem tazminatım son aldığım brüt maaş'dan + yol parası + yemek parası + AGİ + primlerden hesaplanacak.

Çalışdığım şirketin verdiği bilgi yanlış....saat ücreti aldığım için bana son ay brüt maaşdan değil, yılda ortalama maaş'dan hesaplayacaklar (bazı aylarda hiç veya az prim aliyorsunuz, dolaysıyla bazı aylarda daha az maaş alabiliyorsunuz). Türkiyede resmi tatil günlerde işe gidersiniz o günler çift maaş ödeniyor, Auguştos ayında çok resmi tatil günleri vardı, primlerde iyide, brüt maaş yüksekti (örneğin: Temmuz'da 3.000 TL, Auğustosta 4.400 TL.....

İşveren biraz daha fazla para ödememek içinmi bu yönteme başvuruyor acaba, ve hakkımmı yeniyor ?

Saygılar
Cengiz

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.....Şu şekilde diyebilirmiyim: Kıdem tazminatım son aldığım brüt maaş'dan + yol parası + yemek parası + AGİ + primlerden hesaplanacak.

Çalışdığım şirketin verdiği bilgi yanlış....saat ücreti aldığım için bana son ay brüt maaşdan değil, yılda ortalama maaş'dan hesaplayacaklar (bazı aylarda hiç veya az prim aliyorsunuz, dolaysıyla bazı aylarda daha az maaş alabiliyorsunuz). Türkiyede resmi tatil günlerde işe gidersiniz o günler çift maaş ödeniyor, Auguştos ayında çok resmi tatil günleri vardı, primlerde iyide, brüt maaş yüksekti (örneğin: Temmuz'da 3.000 TL, Auğustosta 4.400 TL.....

İşveren biraz daha fazla para ödememek içinmi bu yönteme başvuruyor acaba, ve hakkımmı yeniyor ?

Saygılar
Cengiz

Türkiyede resmi tatil günlerde işe gidersiniz o günler çift maaş ödeniyor, Auguştos ayında çok resmi tatil günleri vardı, primlerde iyide, brüt maaş yüksekti (örneğin: Temmuz'da 3.000 TL, Auğustosta 4.400 TL.....

O günler için çift maaş ödeniyor değil,
çalışmadığınız halde aldığınız resmi tatil günü ücretine ek olarak, o gün çalıştığınız için 1 günlük daha ücrete hak kazanmış oluyorsunuz, bu maaşınız yükseliyor anlamına gelmez, sadece ay sonunda , o ay daha fazla çalıştığınız için aldığınız ücret te artmış olur.
Bu resmi tatil günleri çalışması karşılığında almış olduğunuz ücret te fazla çalışma ücreti olup, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.