Kıdem Tazminatı Hakkı

Özel eğitim kurumunda 05/02/2008 tarihinden itibaren öğretmen olarak çalışmaktayım.Kurum sahibi ücretimin fazla olduğunu gerekçe göstererek 1000tl. düşürmek istediğini kabul etmezsem işten çıkartacağını sözlü olarak bildirdi, kabul etmeyince yazılı olarak çeşitli gerekçeler göstererek(Görevlerim arasında olan;Çevre ve okullarda alanım ile ilgili araştırma yapıp sonuç ve öneri yürütmediğim,Ekip çalışmasında herhangi bir çabamın olmadığı,Aile eğitimi ve rehberliği alanında bir çabanızın olmadığı,yeterince çocuklarla ilgilenmediğim,Sık sık izin kullanarak görevimi savsakladığımı, izinlerimi hafta sonuna getirip daha fazla izin kullanma amacı güttüğüm örneğin;(5 gün izin alıp hafta sonları ile birleştirip 9 gün izin yapmam gibi)tespit edilmiş olup Kurumumuzdaki çalışmalarınızı yetersiz bulup bu konuda resmi olarak uyarıda bulunmaktayım.!ay veya 45 gün içerisinde kendinize yeni iş aramanızı aksi takdirde sözleşmenizin tek taraflı fest edileceğini bilinmesini rica ederim diye biten bir resmi yazı ulaştı.Şuan işime devam etmekteyim.Bu gerekçelere dayanarak işten çıkarıldığımda kıdem tazminatı hakkım varmıdır.

Ynt: Kıdem Tazminatı Hakkı

merhabalar
sn.murataslı işveren sizin 4857 sayılı yasanın 25.maddesindeki sebepler dışında çıkışınızı verdiğinde mutlaka tazminatınızı ödemek zorunda.bu size ihbar tazminatı ödememek için bir ihbar bildirimidir.

saygılar

kamalı ' Alıntı:
merhabalar
sn.murataslı işveren sizin 4857 sayılı yasanın 25.maddesindeki sebepler dışında çıkışınızı verdiğinde mutlaka tazminatınızı ödemek zorunda.bu size ihbar tazminatı ödememek için bir ihbar bildirimidir.

saygılar

Merhaba,

İşveren 25. maddeye göre işçinin çıkışını verdiğinde işçinin tazminatı doğmuş olmuyor mu?

Kolaygelsin

murataslı ' Alıntı:
Özel eğitim kurumunda 05/02/2008 tarihinden itibaren öğretmen olarak çalışmaktayım.Kurum sahibi ücretimin fazla olduğunu gerekçe göstererek 1000tl. düşürmek istediğini kabul etmezsem işten çıkartacağını sözlü olarak bildirdi, kabul etmeyince yazılı olarak çeşitli gerekçeler göstererek(Görevlerim arasında olan;Çevre ve okullarda alanım ile ilgili araştırma yapıp sonuç ve öneri yürütmediğim,Ekip çalışmasında herhangi bir çabamın olmadığı,Aile eğitimi ve rehberliği alanında bir çabanızın olmadığı,yeterince çocuklarla ilgilenmediğim,Sık sık izin kullanarak görevimi savsakladığımı, izinlerimi hafta sonuna getirip daha fazla izin kullanma amacı güttüğüm örneğin;(5 gün izin alıp hafta sonları ile birleştirip 9 gün izin yapmam gibi)tespit edilmiş olup Kurumumuzdaki çalışmalarınızı yetersiz bulup bu konuda resmi olarak uyarıda bulunmaktayım.!ay veya 45 gün içerisinde kendinize yeni iş aramanızı aksi takdirde sözleşmenizin tek taraflı fest edileceğini bilinmesini rica ederim diye biten bir resmi yazı ulaştı.Şuan işime devam etmekteyim.Bu gerekçelere dayanarak işten çıkarıldığımda kıdem tazminatı hakkım varmıdır.

Merhaba,

Sorular üzerinden gidersek, sanırım konuyu biraz daha açmış oluruz;

1 - İşveren ücretinizi değiştirirken sadece şifahen mi söyledi yoksa herhangi bir evrağa felan bağlayıp sözleşmeye mi yansıtmak istedi? Bunu kabul etmeyince size gelen resmi yazı kaç gün içinde elinize ulaştı? Yani size şifahen söylenen ile elinize ulaşan (işverenden çıkış tarihi) resmi yazı arasında kaç gün var? Bununla birlikte elinize ulaşan resmi yazının işverenden çıkış tarihinden kaç gün sonra size teslim edildiğini belirtirseniz.
2 - Parantez içindeki saydıklarınız sizin sözleşmede bulunan görevleriniz'dir. Peki bunların herhangi birini yerine getiremediğiniz zaman, size ihtar veya savunma istendi mi?

Kolaygelsin

sn.Aykay

4857 sayılı yasanın 25.maddesinin II. bendi yani ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerlerinden çıkış işlemi gerçekleşirse tazminat hakkı doğmaz.bu haller tazminatsız çıkış sebebidir.

saygılar

Syn. Aykay; İşverenim ücretimdeki fiyat indirim isteğini şifaen söyledi. yazılı bildirilen herhangi bir şey yok. İkincisi İhbar süresi için belirttiği yazıda ifade etmiş olduğu gerekçelerle ilgili olarak yazılı alınmış bir savunma yoktur.Sadece sözlü olarak performansımın yetersiz olduğu daha iyi çalışmam gerektiğini ifade etti.

Merhaba,

İş Kanunu'nun MADDE 22. - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir. denilmektedir.

İş sözleşmesinin asli edim yükümlülüğünü teşkil eden ücrete ilişkin her türlü değişiklik esaslı değişikliktir.

Sizin konunuzda işverenin şifayen söylemiş olduğu ücret'deki değişikliği şu durumda ispatlamanız zor gibi. Fakat buna karşılık işverenin esas dayanağı ücret olmakla birlikte, size ihtar vermeden ve savunmanızı almadan nedenlerini belirten maddelerin olduğu tebligat da geçersizliğini korumaktadır. Çünkü işverenin çalışanı çıkarmaktaki mazareti ne olursa olsun, ispat yükümlülüğü onun üzerinedir. Bu da çalışanı çıkarmadan önce, ihtar ve savunmasının alınmasıdır.

Diğer bir husus, işveren size iş bulmanız için süre tanımış olmasıdır. Yani bir nevi, çıkışınız hazırlanmış ihbar öneline uymak için bu yöntem tercih edilmiştir. Anılan süre bitiminde, işveren size tazminatınızı ödemekle mükelleftir. Çünkü burada sizin çıkışınız yasal yollarla yapılmaktadır. Yani ihbar öneline uymak demek, bununla birlikte çalışanın tazminatının ödenmesi demektir.

Bunlara mukabil işveren tazminatınızı ödemeye yanaşmıyorsa, çıkış tarihinizden bir (1) ay içerisinde iş mahkemesine dava açarak tazminatınızı isteme hakkınız vardır. Ve hatta haksız çıkarıldığınızı iddia ediyorsanız, aynı süre içerisinde işe iade davası açabilirsiniz.

Kolaygelsin

Öncelikle tüm yanıtlar için teşekkür ederim.Diğer bir sorum da resmi sözleşmede (S.S.K. pirimlerinde)ücretim1550tl. iken gerçekteki ücretim 2500tl dir. Gerçek maaşımı ek sözleşme yaparak yazıya geçirilmiş olup Önemli bir madde olarakta Çalışan görevlerini yerine getirmesine rağmen işveren tarafından işten çıkarıldığı taktirde sözleşme bitim tarihine kadar olan ücretin işveren tarafından tazminat olarak ödeyeceği belirtilmişti.
S1-işten çıkarıldığımda ek sözleşmede belirtilen ücret üzerinden mi kıdem tazminatı ödenir?
S2-Ek sözleşmede geçen tazminat maddesi kıdem tazminatıyla aynı mı olur yoksa ikisi birbirinden farklı mı olur.
S3-Ek sözleşmede belirtilen gerçek maaşımı sakladığım SSK'ya bildirmediğim yada işveren tarafından bildirilmediği için suçlu duruma mı düşerim.

murataslı ' Alıntı:
Önemli bir madde olarakta Çalışan görevlerini yerine getirmesine rağmen işveren tarafından işten çıkarıldığı taktirde sözleşme bitim tarihine kadar olan ücretin işveren tarafından tazminat olarak ödeyeceği belirtilmişti.

Merhaba,

Yukarıdaki maddeye dayanarak;

Sizin sözleşmeniz "BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ" mi? Veya sözleşmenizin türü nedir?

Sorularınız üzerine;

Cevap 1 - İşten çıkarıldığınızda en son alınan brüt ücret üzerinden, tazminatınız hesaplanıp ödenir.
Cevap 2 - Yukarıdaki sorduğum soruya cevap verirseniz, cevabıda ona göre olur.
Veya şöyle devam edeyim, sizin sözleşmeniz belirli süreli iş sözleşmesi ise, sözleşme bitiminden önce işveren tarafından haksız fesih ile çıkarılırsanız, tazminatı hakedersiniz. Bu da en az 1 yıl ve daha üstü olmak şartıyla kıdeminize göre tazminat alırsınız. Kıdeminiz hesaplanırken, bundan önceki iş sözleşmeniz yine belirli süreli iş sözleşmesi olduğunu varsayarsak, bu sözleşmenin bitiş tarihi itibariyle kıdeminizin başlangıcı olarak anılır. Ayrıca yukarıdaki madde de belirtildiği üzere, işvereninin haksız feshi durumunda fiili çıkış tarihi itibariyle sözleşme bitiş tarihine kadar olan maaşınız işveren tarafından ödenecektir.
Cevap 3 - Çalışan olarak, aldığınız maaş öncesi ve sonrası, herhangi bir kamu kurumuna bildirimde bulunmadığınız için siz maaşınızı gizlediğiniz anlamına gelmez. Çünkü sizin maaşınız üzerinden kesilen yasal kesintileri, işveren sgk'ya bildiriyor ve ödüyor. Bu durumda sgk'ya karşı siz değil, işveren muhatap alınıyor ki, müteselsilen sorumlu değilsiniz. İşveren gerçek maaş üzerinden yasal kesintileri yapmayıp, daha düşük olan maaş üzerinden kesinti yaparak priminizi yatırırsa burada sizin kaybınız oluyor, işverenin değil.

Diğer bir husus maaş esnasında veya her ay almış olduğunuz maaş bordrosu veya hesap pusulasında maaşınız ne gösterilmektedir? Almış olduğunuz bordro veya hesap pusulasında hangi tutar varsa, işveren sizin yasal kesintilerinizi de ondan gösteriyor. Diğer bir ifadeyle işveren devlete; "... x çalışanıma ben bu ay bu kadar maaş verdim, size de bunun üzerinden yasal kesintileri ödüyorum..." demektedir.

Ayrıca belirtmek gerekirse;

- Sizin ek sözleşme'den anladığınız nedir?
- Ek sözleşmeyi, asıl sözleşmeye bağlı olarak yapılmış düzeltici bir faaliyet olarak görmüyor musunuz?
- Ek sözleşme de belirtilen maaş, sizin gerçek maaşınız değil mi? Dolayısıyla elinize geçen ve sgk'ya bildirilen maaş olarak görmüyor musunuz?

Kolaygelsin

Merhaba;
Sözleşmem belirli süreli iş sözleşmesi(Milli eğitim ve valilikten onaylı çalışma onayı)
Ek sözleşmeden kastım, başlık olarak ek sözleşme diye belirtilmiş, Madde1-1 aylık alacağım ücretin belirtildiği.Madde2- Yasal görev ve sorumluluklarımı yerine getirmeme rağmen işten çıkarıldığımda sözleşme bitim tarihine kadar olan ücretin tazminat olarak ödeneceği diye ve birkaç tane önemsiz maddenin yer aldığı işveren ve çalışan tarafından imzalanmış bir sözleşme.(Ne kadar geçerli bir sözleşmedir bilemiyorum.)
Maaşım işveren tarafından daha düşük miktarda prim ödemek için bordroda düşük gösterilmekte ve ben her ay bordroyu imzalıyorum.
Anladığım kadarıyla haksız fesih nedeniyle kıdem tazminatı hakkım var ve işveren işten ayrıldığımda bu tazminatı son bordromda gözüken bürüt maaşım üzerinden ödeyecektir yada ödemek zorunda.
İkinci kısmı tam olarak anlayamadım Ek sözleşme diye belirtip imza altına aldığımız maddelerin yasal olarak geçerliliği var mı? Varsa haksız fesih söz konusu olduğu için 2. madde de belirtilen tazminat hakkımı alabilirmiyim Alabilme hakkım varsa kıdem tazminatından bağımsız olarak mı almam gereklidir?

Merhaba,

Ek sözleşme, asıl sözleşmeye istinaden ve gerekli görüldüğünden ötürü düzenlenmiş olacağından ve asıl sözleşmenin devamı niteliği olacağı kabulünden dolayı geçerliliği vardır.

Yukarıdaki tanım üzerinden gidildiğinde, ek sözleşme üzerinde olan maddeler de hem işveren hem de işçi, istifade edebilecektir. Ayrıca daha önce belirttiğim gibi ek sözleşmede belirtilen işgören tarafını ilgilendiren madde de, yani sizin işveren tarafından çıkarılmanızdan ötürü, çıkış tarihinden başlayarak sözleşme bitiş tarihine kadar olan alacaklarınızı işverenden talep etme hakkınız vardır.

Kolaygelsin