fonradar

Kıdem Tazminatı Hakkında

Merhabalar efendim. Ben özel sektörde 14 Ağustos 2023 senesinde vergi indirimi alarak emekli olan engelli biriyim. Emekli olurken çalıştığım işyerinde 8. Ayimdi. İlk işe girişim 16 ocak 2023.Dolayısıyla kıdem tazminatı almadım. Ancak hiç ara vermeden sgdp ödeyerek aynı işyerinde çalışmaya devam ettim ve bu 31 Ağustosta 1 senemi doldurarak bu işyerinden ayrılacağım. Sgkdan yazı alıp kıdem tazminatı isteyeceğim lakin bu süre ilk işe girisimdenmi yoksa 1 senelik olarak mi hesaplanmalidir. Şimdiden Bir teşekkürü borç bilirim.

Merhabalar efendim. Ben özel sektörde 14 Ağustos 2023 senesinde vergi indirimi alarak emekli olan engelli biriyim. Emekli olurken çalıştığım işyerinde 8. Ayimdi. İlk işe girişim 16 ocak 2023.Dolayısıyla kıdem tazminatı almadım. Ancak hiç ara vermeden sgdp ödeyerek aynı işyerinde çalışmaya devam ettim ve bu 31 Ağustosta 1 senemi doldurarak bu işyerinden ayrılacağım. Sgkdan yazı alıp kıdem tazminatı isteyeceğim lakin bu süre ilk işe girisimdenmi yoksa 1 senelik olarak mi hesaplanmalidir. Şimdiden Bir teşekkürü borç bilirim.
Merhaba, bu konu hakkında kanunlarda net bir şey bulmak zor. Bana kalırsa bu tür durumlarda karar işverenin inisiyatifine kalmış, her iki uygulama da yanlış olmaz.

Niçin vermesin ben hiç kıdem tazminatı almadım, ilk aldığım emeklilik cetvelinde bu açıkça yazıyor zaten, aynı yazıyı 2 kere alabiliyorsunuz.Screenshot_20240511_185850_Photos.jpg

@hakansahin11

Kıdem tazminatının hakedilme şartlarından birtanesi 1 yıllık çalışma süresidir. Bu sürenin kesintisiz olması gerekir. Emeklilik işleminiz sırasında kıdem tazminatı alma şartınız sonlanmış aslında. Sonraki süreç içinde 3600 gün esaslı bir yazı almanız gerekir SGK'dan, ancak emekliliğiniz gerçekleştiğinden bu belgeyi artık alamayacaksınız. İşten ayrılmanız emeklilik talebiyle olamayacak ancak istifa olacak bu nedenle de Kıdem tazminatı alma hakkınız doğmayacak.

@hakansahin11

Kıdem tazminatının hakedilme şartlarından birtanesi 1 yıllık çalışma süresidir. Bu sürenin kesintisiz olması gerekir. Emeklilik işleminiz sırasında kıdem tazminatı alma şartınız sonlanmış aslında. Sonraki süreç içinde 3600 gün esaslı bir yazı almanız gerekir SGK'dan, ancak emekliliğiniz gerçekleştiğinden bu belgeyi artık alamayacaksınız. İşten ayrılmanız emeklilik talebiyle olamayacak ancak istifa olacak bu nedenle de Kıdem tazminatı alma hakkınız doğmayacak.
Ben yüzde 58 engelli raporuyla vergi indirimi alarak emekli oldum. Bu birşeyi değiştirir mi üstadım?

Ben yüzde 58 engelli raporuyla vergi indirimi alarak emekli oldum. Bu birşeyi değiştirir mi üstadım?

Şartları yazdım. Emeklilik şartları SGK'nın, Kıdem tazminatı ise iş yasasının kurallarıdır. Esasen birbirleriyle hiç ilişkileri yok. İş yasası sadece "Emekliliği" kıdem tazminatı alabilme şartlarından biri olarak saymıştır.

Niçin vermesin ben hiç kıdem tazminatı almadım, ilk aldığım emeklilik cetvelinde bu açıkça yazıyor zaten, aynı yazıyı 2 kere alabiliyorsunuz.Ekli dosyayı görüntüle 592
SGK sizin kıdem tazminatı alıp almamanızla ilgilenmez, yaşlılık aylığı alma şartlarınızı sağlayıp sağlamadığınıza bakarak , evet bu kişi şu kanun şu maddesine göre şu şartları sağlamıştır, yaşlılık aylığı almaya ( yada yaş şartını sağlayıncaya kadar beklemeye) hak kazanmıştır şeklinde bir yazı verir.
Zaten emeklisiniz, bir kez daha emekli olma şansınız olmadığından o yazıyı vermez SGK .