Kıdem Tazminatı Hesaplaması

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba

10 Ocak günü işten çıkan bir kişinin kıdem tazminatı hesabında son brüt ücret olarak Aralık ayını mı almak lazım ?

Saygılarımla

Kanun maddesinden ocak olduğunu çıkaramıyorum ama son brüt ücret diyor. Ödenmiş mi ödenmemiş mi ?

O zaman işte çok fark ediyor. İşin sona ermesi diye işten çıkarabiliyoruz ama 10 gün için insanlar 5000-6000 TL eksik alıyor.
10 gün önce işten çıkartılanlara göre bu kadar zararları oluyor.

Doğru ama bazen lehimize, bazen de aleyhimize çalışır kurallar. Bu örnekteki arkadaş bir 10 gün daha çalışarak en azından 5000-6000 TL zararını biraz olsun azaltmış oldu.

Sanırım ben anlamadım veya yanlış anladım.

Son güncel ücret üzerinden, eğer Ocak ayında bir zam söz konusu değil ise Aralık bordrosunu baz alabilirsiniz. Eğer Ocak ayında zam yapıldı ise Ocak bordrosu üzerinden günlük olarak hesaplayabilirsiniz (veya zamlı aylık ücretine göre)

Eğer süreklilik arz eden prim/ikramiye ödemeleri var ise bunlar da ödemeye dahil edilmelidir. (Yıl içinde ödenen toplam tutarın 1 aya isabet eden kısmı. Bu kısımda kişinin iş sözleşmesi ve bonus bilgisi ve koşulları önemli)

Konuya daha hakim birisi daha net yanıtlayabilir.

Bunlar hassas konular ve yanlış hesaplama karşı tarafın hem mağdur olmasına hem de şirkete dava açmasına sebep olur. Kişinin Ocak ortası veya Aralık sonu çıkması kişinin hak kaybına sebep olmaz.

Eğer personelin maaşı net ücret anlaşmalı değil de, brüt ücret üzerinden anlaşmalı ise aralık.20/ocak.21 fark etmiyor. Çünkü brüt ücreti yılın tümünde
aynı. Bu durum net maaş üzerinden anlaşmalı olan personellerde ortaya çıkıyor. Gelir Vergisi dilimi nedeniyle yılın son aylarında brüt ücreti daha yüksek oluyor. Ocak dönemi yine %15 lik dilimden hesaplanacağı için Aralığa göre daha düşük çıkıyor brüt ücreti.

Ücret ödeme günü örneğin ocak 2 ise, son ödenen ücret 2 ocakta ödenen oluyor, ücret ödeme günü ocak 15 i ise, son ödenen ücret aralık ayı ücreti olur.
Son hesaplanıp ödemesi yapılmış bordroda belirtilen ücret üzerinden kıdem tazminatını hesaplamalısınız.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Biz her ayın son günü maaş ödüyoruz. İşten 10 Ocakta çıkanlar için de o zaman Aralık ayı son maaş olması lazım. Program hatalı hesaplıyor o zaman.

Saygılarımla

Ücret ödeme günü örneğin ocak 2 ise, son ödenen ücret 2 ocakta ödenen oluyor, ücret ödeme günü ocak 15 i ise, son ödenen ücret aralık ayı ücreti olur.
Son hesaplanıp ödemesi yapılmış bordroda belirtilen ücret üzerinden kıdem tazminatını hesaplamalısınız.
Burada dikkat edilmesigereken konu yıllık zamdır. Eğer son ödenen ücretten sonra işçinin çalışma günü var ise, ve çalışanlar bu süre içinde zam almış ise kıdeme konu olan ücret zamlı ücrettir. Son bordro değil son güncel ücretidir. Örneğin işten çıkan kişi asgari ücretli ise, son bordrosu ve ücret ödemesi 31.12.2020 ise ama işten çıkışı Ocak 2021 ise, kıdem için kullanmanız gereken ücret 2021 asgari ücretidir, 31/12 değil.

Merhaba teşekkür ederim. Kıdem tazminatı ile ilgili 1475 Sayılı Kanundaki maddeleri aşağıya aldım.

Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır.

Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır

--Zam yapıldı ama henüz zamlı ücret tahsil edilmedi. Bu durumda Ocak mı Aralık mı ?
--Şirketin para durumuna göre sıra ile çıkış yapıyorduk. 2021 Ocak ayının 10'unda çıkanlar eşitliğin bozulması nedeni ile arabulucuya başvurabilir mi ?

Saygılarımla

Merhaba teşekkür ederim. Kıdem tazminatı ile ilgili 1475 Sayılı Kanundaki maddeleri aşağıya aldım.

Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır

--Zam yapıldı ama henüz zamlı ücret tahsil edilmedi. Bu durumda Ocak mı Aralık mı ?
--Şirketin para durumuna göre sıra ile çıkış yapıyorduk. 2021 Ocak ayının 10'unda çıkanlar eşitliğin bozulması nedeni ile arabulucuya başvurabilir mi ?

Saygılarımla
Ücrete zam yapıldı ise zamlı ücret üzerinden ödenir. Tahsil edilip edilmemesi önemli değildir.

Bu arada çalışana zam yapmak şirketin kararıdır ve şirket zam yapmama hakkına sahiptir ancak çalışanlara karşı eşit olması gerekir. İşçilerin bir kısmına zam yapıp diğerlerine zam yapmaması eşitlik ilkesine aykırıdır.

Belki bu kişilere işten çıkarılacaklarını ve çıkarılma süresini resmi olarak bildirdiniz 2020 yılı içerisinde ve dolayısı ile kişilere zam yapmak istemiyor olabilirsiniz. Bu konu özelinde iş hukuku konusunda uzman bir kişi daha doğru bilgi verebilir.

(Ben işten çıkarılacağı kendisine resmi olarak bildirilmemiş personelin yeni yılda zamsız şekilde çıkarıldıktan sonra mahkeme kararı ile zamlı ücret üzerinden tekrar maaş/kıdem/ihbar hesaplattıklarını gördüm. Şirket sadece işten çıkarılacaklara zam yapmamıştı. Bu arada mahkeme kararları olay özelinde verilir ve bu kararı tetikleyen başka etkenler olabilir, iş sözleşmesi, çalışma ortamı, şirketin politikaları vs. genelleme yapılmamalıdır. Ben sadece olası riski belirtmek için yazdım. İş hukukunda uzman bir avukata sorabilirsiniz.)

Olayımıza ilişkin olarak,
A.burada takvim yılı değil hizmet yılı sözkonusudur
B.kıdem tazminatına esas süre,işe başlanılan tarih ile işten ayrılış tarihi,diğer ifadeyle sözleşmenin/hizmet süresinin başlangıç ve bitiş tarihi arasındaki süredir.
C.kıdem tazminatına esas ücret,son giydirilmiş brüt ücrettir.
D.işcinin işten ayrıldığı tarih öncesi ücret artışı yapılmış ise bu durum k.tazminatına esas ücretin belirlenmesinde dikkate alınarak bu ücret üzerinden hesaplama yapılmalıdır,
düşüncesindeyim.

Saygılarımla

Şahsi düşüncem;
A.“Ancak...” noktası,bir önceki cümleye bağlı olarak belirtilmiştir,dolayısıyle olayımızın bu bendle ilgili olduğunu düşünmüyorum.
B.Kanun da son ücret deniyor,olayımızdaki son ücret ise çalışssaydı işcinin 10 0cakta alacağı ücrettir,dolayısıyle 01 ocakta zam yapılmış,yapılacak ise 10 ocakta tekabül eden/edecek olan ücret son ücret olup,hesaplama buna göre yapılmalıdır.

"...işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin..."
Örn; zam 01/01 yapıldı işten 10/01 ayrıldı ise; bu maddeye göre 01/01-10/10 arası dikkate alınacak demek buda son zamlı ücret olur.

Keşke herkesi sene sonunda çıkarsaydık. Zamlı ücret üzerinden hesaplansa bile 10 ocakta çıkanlara haksızlık oldu.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim