zirve

Kıdem Tazminatı Hk.

  • Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
Bir işveren tüm sigortlı çalışanlarını çıkartarak yeni kurmuş olduğu fakat işverenin farklı olduğu bir firmaya girişleri yaptırıyor. Bu konunun tazminat yönünden benim görüşlerim şöyledir. Eksik ya da yanlış tarafları varsa düzeltebilirmisiniz.

1- Yeni şirket başka bir işverene ait olduğundan tazminat hakları sıfırlanıyor, yani eski şirketinden çıkışlarının yapılmasıyle işçiler kıdem tazminatı almaları gerekiyor.
2- Şu anda bu kişi bir çok işverenin yaptığı gibi (bana güvenmiyormusunuz ben sizin ne zaman hakkınızı yedim tazminat haklarınız saklı kalacak) diyerek tazminatı ödemekten kaçınıyor. Benim düşüncem bu kişiler yeni firmasında çalıştıktan sonra çıkarılırlarsa şayet ve de patron tazminat vermekten kaçınırsa (ibraname imzalamadıkları sürece) 10 yıllık kıdem tazminatı zaman aşımından faydalanıp gerekli hukuki başvurularda bulunabilir.
3- Acaba bu olay işyerinin devrine girmekte olup 6 iş günü içerisinde mi tazminat haklarını talep etmeleri gerekmektedir.
 
Üyelik
24 Ağu 2006
Mesajlar
126
Ynt: Kıdem Tazminatı Hk.

TAMER00 ' Alıntı:
Bir işveren tüm sigortlı çalışanlarını çıkartarak yeni kurmuş olduğu fakat işverenin farklı olduğu bir firmaya girişleri yaptırıyor.
Sn.TAMER00;
işyeri devri için işçilerin çıkışlarının yapılması gerekli değildir.Ancak Çıkışlar yapıldı ise dediğiniz gibi kıdem tazminatlarının,diğer işçilik alacaklarının,kullanılmamış izin ücretlerinin ödenmesi gereklidir.

TAMER00 ' Alıntı:
3- Acaba bu olay işyerinin devrine girmekte olup 6 iş günü içerisinde mi tazminat haklarını talep etmeleri gerekmektedir.

İşyeri devri kıdem tazminatına hak kazandıran durumlar arasında sayılmamıştır.


saygılar
 

Benzer konular

Üst