fonradar

Kıdem Tazminatı Karşılıkları

Şirketlerde kıdem karşılığı ayrılması zorunlu mudur? Cevabınızı, dayanak oluşturacak kanunla beraber bu başlığın altına yazabilir misiniz ?

Merhaba,

VUK için mecburi değildir zaten ayırsanız bile vergiden indiremiyorsunuz (KKEG) diye hatırlıyorum.

TFRS için de büyüklüğü veya tutarının materyal olup olmamasına göre değişir. Materyal ise ayırmanız gerekir.

VUK taki kıdem tazminatı karşılığı ile TFRS deki bambaşka iki konudur ve hesaplamaları tamamen farklıdır.

Saygılarımla,

Merhaba,

VUK için mecburi değildir zaten ayırsanız bile vergiden indiremiyorsunuz (KKEG) diye hatırlıyorum.

TFRS için de büyüklüğü veya tutarının materyal olup olmamasına göre değişir. Materyal ise ayırmanız gerekir.

VUK taki kıdem tazminatı karşılığı ile TFRS deki bambaşka iki konudur ve hesaplamaları tamamen farklıdır.

Saygılarımla,
Cevabınız için teşekkür ederim. Materyal derken ne demek istediniz onu anlayamadım.

Cevabınız için teşekkür ederim. Materyal derken ne demek istediniz onu anlayamadım.

Genelde gelir tablosu için vergi öncesi karın 5% inden küçük ise materyal değil diye düşünülür. (Veya satışların 0.5% inden küçük ise) Bilanço için ise toplam aktifin 0.5% inden küçük ise (Veya özkaynakların 1% inden küçük ise)