fonradar

Kıdem Tazminatı

Merhaba,
01-02-2008 tarihinde 1 yıllık sözleşme imzalayarak işe başladım.Sonrasında bu sözleşme sırasıyla 1 yıllık,3 aylık ve 1 aylık olarak 4 kere " mevcut sözleşmeyi uzatmaya karar verdik" ibaresiyle uzatıldı.Ayın 24 ü itibariyle askere gideceğim.Silüsümü teslim ettim ve için kıdem tazminatı talebinde bulunduğumu belirten bir dilekçe verdim.Ancak iş veren tarafından bana söylenen şey " bizim aramızdaki sözleşme belirli süreli sözleşme olduğundan sana herhangi bir tazminat ödeme zorunluluğum yok istersen dava açabilirsin ve dava açarsan aramızdaki sözleşme mayıs sonuna kadar olduğu için ve sende bu sözleşme bitmeden ayrılmak istediğin için bende karşı dava açıcam çalışmadığın 2 haftanın tazminatını istiyeceğim" oldu. Öğrenmek istediğim benim askerlik sebebiyle çıktığım için kıdem tazminatı almaya hakkım yok mudur ?Malumunuz askere gitmeme kısa bir süre kaldığından acil cevabınızı rica ediyorum.
Saygılarımla.

Ynt: Kıdem Tazminatı

4857 Nolu İş Kanunu

BELİRLİ VE BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ (2. Bölüm / İş Sözleşmesi, Türleri ve Feshi)

MADDE 11. - İş ilişkisinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz süreli sayılır. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.

Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.
Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.

1475 Nolu İş Kanunu

KIDEM TAZMİNATI:

MADDE 14 ? (Değişik birinci fıkra: 29.7.1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin :

3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

kıdem tazminatı hakeder der.
Askerlik nedeniyle işyerinden ne zaman ayrılacağına dair kanun bir açıklama getirmemişken yargı kararları personelin işyerine erken bildirim yapma zorunluluğu olmadığını göstermektedir.

Ynt: Kıdem Tazminatı

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Belirsiz süreli sayılabilmesi için birden fazla uzatılması gerekiyor demişsiniz tabi esaslı bi neden yoksa. Benim çalıştıgım yer başka bir firmadan ihale alarak yapıyor o işi, işveren firmanın ihale tarihini belirleyememesi esaslı bir neden sayılır mı ? Diğer bi konu ise sözleşmem belirli süreli sözleşme kabul edilse dahi kıdem tazminatı almam gerekir mi ?