fonradar

Kira Artışından Dolayı Deftere Geçmek

Merhabalar, buraya yeni üye oldum. Herkese kolay gelsin. Kamudan emekli olduktan sonra boş durmayayım diye bir bakkal dükkanı açtım ve basit usulde vergi verip beş yıldır oyalanıyordum. Resmi bir yerden dükkan kiraladığımız için emsal kiralarla birlikte kiramız devamlı yükseliyor. Gelirimiz deftere girecek kadar yükselmediği halde kira artışından dolayı deftere girersin diyorlar. Deftere gönüllü olarak girmezsen maliyeden ceza gelir diyorlar. Bu durumda gideri çok, geliri az, olduğu için dükkanı kapatmayı bile düşünüyorum. Deftere geçmezsek cezai yaptırımı nedir ve ne kadar ceza gelir. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum. Saygılar

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 47 nci maddesinin (2) numaralı bendinde ; "İş Yerinin kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı (296 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 1.1.2017 tarihinden itibaren 6.500 TL 'yi, diğer yerlerde 4.300 TL 'yi aşmamak' hükmü yer almaktadır
-Mükellefiyet şekli değiştirilen mükelleflerin, söz konusu şartları taşımadığının vergi dairelerince tespit edilmesi halinde, basit usulde mükellefiyetin tesis edildiği Ocak ayı başı itibariyle gerçek usulde vergilendirilmelerine devam edilecektir. Gerçek usulde vergilendirmeye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükellefler hakkında cezalı işlem yapılır.
"Deftere geçmezsek cezai yaptırımı nedir ve ne kadar ceza gelir" şeklindeki.sorunuzu bu günden yanıtlamak mümkün değil . Ancak Vergi Dairesi Vergi Usul Kanununa göte Vergilerinizi Takdir Komisyonu veya Vergi İnceleme sonucu Resen tarh ettirecek ve Defter tutmadığınız, Beyannamelerinizi E ortamında vermediğiniz için yüklü miktarda Vergi ve Vergi Cezası ile karşı karşıya kalırsınız.Bundan dolayı Vergi Dairenize bilgi vererek Gerçek Usulde Mükellefiyetinizi başlatınız.