Merhaba;
2013 yılına ait Kira Gelir Beyannamesi verilmediği için Takdir Komisyonu tarafından aranarak ilgili yıla ait gelirlerimin beyanı istenmiştir.
İlgili yıla ait banka ekstrelerine baktığımda,
Mesken = 13.200 tl
İşyeri (Brüt) =
1.işyerinden 18.750 tl 3750 stopaj
2.işyerinden 3.000 tl 600 stopaj
Gelirim olduğu hem banka ekstrelerinde hemde gibin beyana dayalı sisteminde görünmektedir.
Bu durumda
13.200+18.750+3.000 TL= 34.950 TL gelirim
Bundan o yıla ait 3.200 tl istisnayı düşersem 31.750 tl vergiye tabi matrahı buluyorum.
Ancak beyanname verilmediği için istisnayı düşemeyeceğim söylendiğinden.
34.950 tlden %25 götürü gider olarak 8.737,50 tl hesaplıyorum.
Bu durumda vergiye tabi gelirim = 34.950-8.737,50 = 26.212,50 tl olmakta
2013 yılının gelir vergisi dilimleri
10.700 tlye kadar %15
10.700den 26.000 tlye kadar %20
26.000 den sonrası %27 olduğuna göre.
Gelir
26.000 tl = 4.665 tl
212,50 tl %27 si: 57,38 tl
Toplamda gelir vergisi= 4.722,38 tl çıkmakta
Budan ödenen stopajları mahsup edersem= 3.750+600=4.350 tl
Ödenecek vergi: 4.722-4350 = 372 ödenecek vergi hesaplıyorum.
Ancak ilgili memur isyeri gelirinin sınırı aşmadığı için hesaplanmayacağını
Sadece evin hesaba katılacağını onuda 1.000 tl olarak takdir ettiklerini söyledi.
Bu durumda
Sadece meskenden 1000*12= 12.000 tl
%25 Götürügider=12.000 x0,25= 3.000
Vergiye tabi gelir= 12.000 - 3.000 = 9.000
9.000 % 15 = 1.350 tl. vergi borcu çıkmakta.
Bu durumda,
1-Uzlaşmaya gittiğimde bu vergi borcunu düşürebilirmiyim.
2-Yürürlükte olan af kanunu var mı?
3-Vergi memurunun hesaplamasına göre cezam ne kadar olur?
4-İşyeri gelirinde ısrar etmelimiyim?
Başka tavsiye edeceğiniz bir şey varmı?
Şimdiden Teşekkür ederim.
2013 yılına ait Kira Gelir Beyannamesi verilmediği için Takdir Komisyonu tarafından aranarak ilgili yıla ait gelirlerimin beyanı istenmiştir.
İlgili yıla ait banka ekstrelerine baktığımda,
Mesken = 13.200 tl
İşyeri (Brüt) =
1.işyerinden 18.750 tl 3750 stopaj
2.işyerinden 3.000 tl 600 stopaj
Gelirim olduğu hem banka ekstrelerinde hemde gibin beyana dayalı sisteminde görünmektedir.
Bu durumda
13.200+18.750+3.000 TL= 34.950 TL gelirim
Bundan o yıla ait 3.200 tl istisnayı düşersem 31.750 tl vergiye tabi matrahı buluyorum.
Ancak beyanname verilmediği için istisnayı düşemeyeceğim söylendiğinden.
34.950 tlden %25 götürü gider olarak 8.737,50 tl hesaplıyorum.
Bu durumda vergiye tabi gelirim = 34.950-8.737,50 = 26.212,50 tl olmakta
2013 yılının gelir vergisi dilimleri
10.700 tlye kadar %15
10.700den 26.000 tlye kadar %20
26.000 den sonrası %27 olduğuna göre.
Gelir
26.000 tl = 4.665 tl
212,50 tl %27 si: 57,38 tl
Toplamda gelir vergisi= 4.722,38 tl çıkmakta
Budan ödenen stopajları mahsup edersem= 3.750+600=4.350 tl
Ödenecek vergi: 4.722-4350 = 372 ödenecek vergi hesaplıyorum.
Ancak ilgili memur isyeri gelirinin sınırı aşmadığı için hesaplanmayacağını
Sadece evin hesaba katılacağını onuda 1.000 tl olarak takdir ettiklerini söyledi.
Bu durumda
Sadece meskenden 1000*12= 12.000 tl
%25 Götürügider=12.000 x0,25= 3.000
Vergiye tabi gelir= 12.000 - 3.000 = 9.000
9.000 % 15 = 1.350 tl. vergi borcu çıkmakta.
Bu durumda,
1-Uzlaşmaya gittiğimde bu vergi borcunu düşürebilirmiyim.
2-Yürürlükte olan af kanunu var mı?
3-Vergi memurunun hesaplamasına göre cezam ne kadar olur?
4-İşyeri gelirinde ısrar etmelimiyim?
Başka tavsiye edeceğiniz bir şey varmı?
Şimdiden Teşekkür ederim.
Son düzenleme: