zirve

Kira Depozitolarının Bankaya Yatırılması.

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Kira Depozitolarının Bankaya Yatırılması.

6098 sayılı türk borçlar kanunu'nun 342'nci maddesi
Konut ve Çatılı İşyeri Kiraları

D. Kiracının güvence vermesi

MADDE 342- Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.
Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.
Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.


Bu durumda, kira depozitoları bankaya yatırılması zorunlu kılınmıştır.Kira depozitosu nakit para ile belirlenmiş ise kiracı adına açılacak vadeli bir tasarruf hesabı açılarak depozito tutarı buraya yatırılır buradaki ince çizgi hesap kiracı adına olsada kiracı kiralayanın izni olmadan hesaptaki parayı çekemez.
Kanun maddesinde vadeli tasarruf hesabı belirtildiği için katılım bankalarına yatırılmamalıdır.Kiracı şirket ise vadeli mevduat hesabı sahibi olamayacağı için kira vadeli bir hesaba yatırılmalı ve hesapta kiralayandan belirtilmelidir.

Hesap açılırken bankaya verilen kira sözleşmeleri belirli bir tarihi kapsadığı ve kira sözleşmesinde belirtilen tarihten sonra kiracı-kiralayan iş ilişkisi devam ediyorsa bankaya kira sözleşmesinin kiralayanın belirsiz süreli haline geldiğini bildirmez ise banka kendisine verilen kira sözleşme son tarihi itibari ile 3 ay içerisinde depozit tutarını kiracıya geri iade etmesi ve kiralayanın güvenceden mahrum kalmasına neden olur.

Burada diğer ince ayrıntı 01.Temmuz 2012 tarihinden sonra kiralayana nakit elden verilen depozit tutarları kiralayan tarafından kiracı adına vadeli bir hesaba yatırması gerekmekte olup aksi takdirde kiracı tarafından kar payı (faiz) talep etme hakkı doğar.

İyi Günler.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst