fonradar

Kira gelirlerinde beyannameyi kimin vermesi gerekir?

Merhabalar

Maliyeden kiralarla ilgili gelen yazıya istinaden internet sitesinden yaptığımız kontroller de hem benim adıma kayıtlı meskenin hem de hesabı olmadığı için benim hesabıma yatan eşime ait meskenin kira geliri var.
Meskenler biri benim adıma diğer eşimin adına tapuda kayıtlı, müşterek değil, ve başka bir şehirde oturduğumuz ve evimiz olmadığı için kira da ödüyoruz.

Bu evler için daha sonra sorun yaşamamak için yakıt ve aidatları da kirayla birlikte hesaba gönderiyorlardı (kontratta kira bedeli ayrı olarak belirtilmiş durumda)
Bunlar Maliyeye bankadan gönderilen tutarlarda tabii ki ayrı ayrı değil birlikte gözüküyor.

Sorularım şu :
1. Her ne kadar geliri ben alıyor gözüksem de eşim adına kayıtlı dairenin beyannamesini de birlikte mi vermem, yoksa eşimin ayrı mı vermesi gerekir
ve her ikisinin de ileriye dönük sonuçları ne olabilir?

2. Beyannameyi doldururken ben gerçek usülde vereceğim için sorun olmaz da, eşim için ayrı vermemiz gerekirse ve götürü yapmamız gerekeceği için kiracının gönderdiği kira bedelini (kontratta zaten ayrı) toplamdan ayırıp belirtsek usulsüzlük olur mu?

Ynt: Kira gelirlerinde beyannameyi kimin vermesi gerekir?

1- Arada zincirleme akit olmadığı varsayımı altında Tapu sahibi adına verilmesi gerekmektedir. Vergi Dairesine durumunuzu yukarıda anlatığınız şekilde açıklayan bir dilekçe verin ve bu dilekçenin ekine gerekli açıklayıcı belgeleri ekleyin.

2-Gerçek usul seçimi veya götürü usul seçimi mükellefin takdirine bırakılmıştır. Götürü usul yöntemine göre beyanname verseniz dahi aidatları kira bedelinden düşüp gayrisafi kira gelirinizi beyan edebilirsiniz. Bu aldığınız aidatları, dilekçe ile belirtip, hem kira kontratını, hem aidat makbuzlarını hemde banka dekontlarını ekine ekleyerek vergi dairesine veriniz.

civanoy ' Alıntı:
Meskenler biri benim adıma diğer eşimin adına tapuda kayıtlı, müşterek değil, ve başka bir şehirde oturduğumuz ve evimiz olmadığı için kira da ödüyoruz.

Sorularım şu :

2. Beyannameyi doldururken ben gerçek usülde vereceğim için sorun olmaz da,

Merhaba,

Siz gerçek gider yöntemi seçmeniz durumunda sahibi olduğunuz konutu kiraya verdiğiniz için kira ile oturduğunuz konutu kira bedelini brüt kira geliri tutarından indirebilirsiniz.

sizin kira geliri haricinde beyan etmek zorunda olduğunuz bir geliriniz varmı?
başka giderleriniz var ise konutunuz ile ilgili söylerseniz cevaplayabiliriz.

civanoy ' Alıntı:
Merhabalar

Sorularım şu :
1. Her ne kadar geliri ben alıyor gözüksem de eşim adına kayıtlı dairenin beyannamesini de birlikte mi vermem, yoksa eşimin ayrı mı vermesi gerekir
ve her ikisinin de ileriye dönük sonuçları ne olabilir?

2. eşim için ayrı vermemiz gerekirse ve götürü yapmamız gerekeceği için kiracının gönderdiği kira bedelini (kontratta zaten ayrı) toplamdan ayırıp belirtsek usulsüzlük olur mu?

Eşinize ait kira geliri için Sn.mohicans'ın belirttiği şekilde vergi dairesine başvuru yapın.
Eşinizin kira gelirini götürü gider yöntemi seçmeniz durumunda kira gelirinden istisna tutarı düştükten sonra kalan tutarın %25 oranı götürü gideri gerçek gidere karşılık olarak düşebilir. (Kira geliri iş yeri kira geliri ise istisna uygulanmaz)

saygılar.

Gider çok, ancak hangisi indirilebilir bilmiyorum.

* Emlak vergileri
* Bana kayıtlı ev için için aldığımız 2 yılı kalan Toki kredi taksitleri, faizi nasıl ayrılır ki?
* Kızımın üniversitedeki harç bedelleri (2011 de ödenenler)
* Özel sağlık sigortası

Bir soru kira gelirleri benim hesabıma yatmış gözüktüğü için ve zaten vergisini ödeyeceğimiz için eşime ait evin kiralarını da benmkiyle birlikte vermemin (eşimle aramızda vekalet ek kontrat vb yok tabii) usül yönünden sakıncası var mıdır?

Eşinizin kira gelir beyanını aslında ayrı belirtmeniz gerekir fakat bu konuyu dilekçe birlikte vergi dairesine kira gelirinin sizin hesabınıza yattığını belirtin.

bu arada kira gelirinizin yanında başka gelir beyan edecekmisiniz?

saygılar,

Hayır, kira gelirinden başka gelirimiz yok. Tabii çalışan olarak gelir vergisi veriyoruz, ancak onu belirtmeye gerek yok sanırım.

Eşimin beyannamesini ayrı verdiğimizde (internette benim üzerimde gözüküyor gelirler) geriye dönük bir incelemeyle başımız ağrıyabilir diye çekiniyoruz.

sonuçta her halukarda eşinize ait kira gelirini beyan edeceksiniz.
zararın neresinden dönerseniz kar misali.

bence vergi dairesine dilekçe ile başvurun.

eğitim ve sağlık harcamalarında beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması ile yıllık beyanname ile gelirlerden indirilir.

eğitim ve sağlık harcamaları Türkiye'de yapılmalıdır.

harcamalar mükellefin kendisi,eşi ve küçük çocuklarına ait olmalıdır.

emlak vergisi ve kredi'yi düşemezsiniz.

yalnız gerçek gider yöntemini seçip konut kira gelirine uygulanan istisnadan yararlanırsanız gerçek gider tutarını istisnaya karşılık gelen kısmını gayri safi hasılattan indiremezsiniz.

saygılar,

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.