Kira Kontratlarında Damga Vergisi

Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
126
sayın Arkadaşlar,

kira bedelimiz 01/12/2005 tarihinde artış oldu. yeni kira bedelini belirten bir dilekçeyle vergi dairesinde herhangi bir güncelleme yapmamız gerekyormu damga vergisini ödemek açısından

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
İyi Çalışmalar
Pınar EROL
SMMM
 

smmmkaraman

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
687
Konum
Karaman
Sayın perol,
Kira artışının geçerli olduğu döneme ait toplam kira bedeli üzerinden damga vergisi beyannamesini hazırlayıp damga vergisini ödeyeceksiniz.
Beyanname içeriğinde damga vergisinin hangi işlemden dolayı ödeneceğine dair bilgiler olmasına rağmen, dilerseniz kira bedelinin artırıldığı tarih ve yeni kira bedelinin ait olduğu dönemi belirten bir dilekçe de ekleyebilirsiniz.
Selamlar....
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
126
sAYIN Ahmet Akca ,

verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar
Pınar EROL
SMMM
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Sayın Ahmet Akça ve Pınar Erol

Benim bildiğim, kira stopajları veya gelirleri için damga vergisi ödenmez.
Sadece kira mukavelenamelerinde damga vergisi tahakkuk ettirilir. Mukavelenamelerde belirlenen şartlarla devam eden kiralama için de yeni mukavele yapılmaz. Yapılan işlem hakkında açıklamada bulunursanız memnun olurum.

Selamlar
 

smmmkaraman

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
687
Konum
Karaman
Sayın OSMAN EROL,
Söz konusu olayda kira stopajı veya kira geliri nedeniyle damga vergisi ödenmesi diye bir işlem yoktur.
Önceki veya eski mukavelede "-... artış oranında anlaşma sağlandığı taktirde anlaşılan yeni kira bedeli üzerinden iş bu sözleşme diğer şartları ile birlikte geçerli olmaya devam edecektir." gibi benzer ifadeler vardır sanırım. İşte bu nedenle yeni kira bedeli ve geçerli olduğu dönem itibariyle toplam kira bedeli üzerinden damga vergisi ödememiz gerekir.
Eğer önceden toplam kira süresine bağlı olarak toplam kira bedeli üzerinden ödenen damga vergisi var ise, ilgili cari dönem için de sadece artış miktarı kadar damga vergisi hesap edilip ödenecektir.
Selamlar...
 

Benzer konular

Üst