Kira Ödemeleri

asiye

Katkı Sunan Üye
ilimizde maliye yeni bi uygulama başlattı;işci çalıştırmayıp sadece kira ödemelerinden oluşan muhtasar beyannamelerini 3aylıktan,aylığa çevirdiler ve aylık beyanname vermemekten 1700cezaları kesmeye başladılar.bu konuyla ilgili muktezayı falan öne sürdük ama kabul etmiyorlar.sizlerce böyle davranmalarının kanunen bir dayanağı varmı ayrıca ilimize bağlı ilçede böyle bi uygulama yok sorulduğu zaman 3aylık verebilirsiniz dediler.diğer illerde uygulama nasıl merak ettim...

Ynt: kira ödemeleri

Sizin dediğniz gibi bir uygulama yok.Sadece kira ödemesinden doğan muhtasar beyanları 3 aylık verilebilir.Hep öyle yapıyoruz zaten.

bu konuyla ilgili muktezayı falan öne sürdük ama kabul etmiyorlar

*Konu ile ilgili mukteza sizin firmaya aitse,kabul etmeme gibi bir lüksleri asla olamaz.

*Başkasına ait muktezayı, kendinizi savunurken gerekçe olarak gösteriyorsanız;muktezalar verilen firmayı / şirketi bağlar.Genele şamil değildir.Etmemekte haklılar.

Ancak sonuç olarak yasada böylede bir zorunluluk yok.Talepte edemezler,cezada kesemezler.

Ynt: kira ödemeleri

Vd ısrarlarınıza rağmen geri adım atmıyor ise üst makamı olan defterdarlık/vd başlakanlığına şikayetinizi iletin. Oradanda olumsuz yanıt alır iseniz bakanlığa ve yargıya başvurabilirsiniz. Unutulmaması gereken sıfırında bir rakam olduğu, gv 94 md sıfır oranlı belirlenen işlemlerde de stopaj var olduğunun bakanlıkça kabul ediliyor olmasıdır.

Ynt: Kira Ödemeleri

serpil hanım bu ilimiz maliyesinin bizlere uyguladığı dayatmadan başka bişey değildir.malesef odamız da çok pasif.bu konuda dayatmaya başladılar aylığa cevirip baynnamelerinizi aylık verin yoksa açıkca üstünüze geliriz inceleme falan yani ama ben kendi adıma aylığa cevirmeyi düşünmüyorum.da bu nolktada bana dayanak göstereceğim kanun falan söyleyebilirimisiniz veya genelge veya... ne olursa.tşk.

asiye ' Alıntı:
serpil hanım bu ilimiz maliyesinin bizlere uyguladığı dayatmadan başka bişey değildir.malesef odamız da çok pasif.bu konuda dayatmaya başladılar aylığa cevirip baynnamelerinizi aylık verin yoksa açıkca üstünüze geliriz inceleme falan yani ama ben kendi adıma aylığa cevirmeyi düşünmüyorum.da bu nolktada bana dayanak göstereceğim kanun falan söyleyebilirimisiniz veya genelge veya... ne olursa.tşk.

Tabiki ne demek.
GVK Alıntıdır.
Muhtasar Beyanname

a) Verilme Zamanı

Madde 98 ? (2772 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen madde) 94'üncü madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ( 5615 Sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen ibare. Yürürlük:04.04.2007) ertesi ayın yirmiüçüncü günü akşamına kadar, ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar. Yıl sonlarında tahakkuk ettirilen mevduat faizlerinden kesilecek vergilerin bildirilmesi için bu süre bir ay uzatılır.

Aynı belediye hudutları içinde muhtelif yerlerde yapılan ödeme ve tahakkuklar ile bunlara ait vergilerin bir merkezden bildirilmesi caizdir.

(3505 sayılı Kanunun 14'üncü maddesiyle değişen fıkra) Ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, 94'üncü maddeye göre yapacakları tevkifatla ilgili muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine (5615 sayılı Kanunun 10. maddesiyle değiştirilen ve 4.4.2007 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ibare) Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirmiüçüncü günü akşamına kadar (****verebilirler.

Ayrıca kira stopajları aylık tahakkuk edecek diye yazılı bir metin bulunmamaktadır.

büyük şehirlerde uygulama aylık kabul ediliyor.( kira stopajlarında)

Büyük şehir küçük şehir vs diye bir ayrım yapılamaz.

ner yazıkkı istabul ilinde bu uygulama var mükellefime ait irtibat bürosunun kira ödemelerini aylık bildirmemi istediler

Kanundan bihaber olan kamu çalışanları (maalesef) her akıllarına eseni ister. :( :mad:

AyAşAr ' Alıntı:

Yapmayın lütfen,olurmu öyle şey.

Mevcut vergi kanunları Türkiye'nin bütün illerinde aynı değerlendirilir.Büyük,küçük ayrımı olmaz.
Vergi dairelerinin talepleri çoğunlukla yerinde olmakla beraber,zaman zaman yersizde olabiliyor.
Ama olsun daireyle anlaşamıyorsanız,yüzde yüz haklı olduğunuzu düşünüyorsanız,bağlı bulunduğunuz ilde vergi dairesi başkanlıkları vardır. Oralara müracaat edin.Usül şartlarına uygun davranarak yardım isteyin.Kesinlikle sorunlarınızın çözümünü bulacaksınız.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
AyAşAr ' Alıntı:

Yapmayın lütfen,olurmu öyle şey.
.
olamaz tabiki dilekçe verip merkezden bildieceğimi ilettim.bazı vergi daireleri kendi başlarına farklı ugulama içine girebiliyorlar mukteza veya kanunlar vs. onlar için bağlayıcı olmuyor

muhtasar dönemlerini vergi dairesi aylık veya 3 aylık olarak tutanakla tespit eder.tespit ettikten sonra
sistemden kontrol yaparsanız iyi olur.tutanağı gösterseniz yeterli olacak kabul etmeleri lazım
mevzuat 10 ve üzeri işçi çalıştırmada aylık olarak bildirmeyi zorunlu kılıyor.
bunun tam zıttı kanuna aykırı haldir isteyen 3 aylıkta verebilir ama vergi dairesine bildirmek koşuluyla.