fonradar

Kira Ödemesinin Elden Alınması 7143 Sayılı Kanun

Selamlar,

Öncelikle forumu açan ve bunca insana ücretsiz yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

Benim sorum şu şekilde olacak. Annem evi kiraya veriyor ve bir çok insanın yaptığı gibi kirayı vergi dairesine bildirmiyor. Bir şikayet sonucu anneme ceza kesiyorlar. Biz bu cezayı geçtiğimiz yaz ayında son çıkan yapılandırma ile yapılandırdık. Ayrıca memur arkadaş matrah arttırımıda yapalım bu sizin işinize yarayacak dediği için ayrıca matrah arttırımı yaptık. Sonra cimer'e Temmuz ayında kiraları elden aldığımıza dair şikayet yapıyorlar. Bunun üzerine ekim ayında tekrar vergi dairesinden gelip yoklama yapıldı kiraları elden aldığımıza dair tutanak tutuldu. Yoklama tarihi : 25/10/2018 bununla ilgili ceza ihbarnamesi geldi elimize 11 ocakta aldık 2017 ve 2018 yılları için kiraları elden almamız nedeniyle toplamda 6600 TL özel usulsüzlük cezası kesilmiş. Bir çok araştırmadan sonra bu cezanın 7143 sayılı kanunun 4. maddesinden faydalanabileceğimiz belirtilmiş ancak biraz önce bir yazı okudum. linkinide vereyim. http://www.**********.com/yazarlarimiz/zeyneddincetin/021/ burada eski vergi müfettişi beyefendi bu kanundan yararlanmak için '' İhbarnamede belirtilen vergi/cezanın 18/05/2018 tarihinden önce başlanmış bir işleme(evraka) dayanıp dayanmadığı bilinmelidir. '' diye yazmış dolayısıyla bizim yoklama cezada ihbar tarihi temmuz 2018 ve yoklama tarihi ekim 2018. Sizlere sormak istediğim bu ceza için 7143 sayılı kanunun 4. maddesinden yararlanabilirmiyiz.? Linkini verdiğim yazıda yararlanamayacağımız gibi bir aldıya düştüm. Bir sorumda şu diyelimki 7143 sayılı kanundan yararlanamadık. Bu özel usulsüzlük cezalarında uzlaşma yokmuş bu cezanın 3 ay ödeme koşulu ile yarısınımı düşürecekler ? Ve bunu taksitlendirme şansımız olamazmı.

Biraz uzun yazdım yazım hatalarıda olabilir tekrar herkesten değerli zamanınızı aldığım için özür dilerim. Yardımcı olabileceklere teşekkür ederim.