zirve

Kira Stopajı Nasıl Olmalı ?

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
A ve B şahıslarının %50 hisseyle ortak oldukları işyerinde C şahsı kiracı olarak bulunmaktadır.C şahsı, A ya 250,00-YTL B ye 250,00-YTL olmak üzere toplam brüt 500,00-YTL kira ödeyip, stopajını bu tutar üzerinden bağlı olduğu vergi dairesine yatırmaktadır.

A şahsı da vergi mükellefidir.C nin kiracı olduğu işyerinde ticari faaliyetine
devam etmek istemektedir.Yani işyerini C ile ortak kullanacaktır.

A nın B nin ve C nin;
kira ödemeleri, kira kontratları ve stopaj açısından durumları nasıl olacaktır.

Şimdiden bütün forumdaşlara teşekkür ederim.

Kolay gelsin...
 
Üyelik
27 Ağu 2005
Mesajlar
127
A şahsının vergi mükellefi olması nedeniyle fatura kesmelidir kiracı C şahsına. C ile A şahsının kira sözleşmesini yenilemesi gerekmektedir. C şahsının kullandığı m2 ye göre sözleşme yenilenmelidir. A şahsı fatura keserek kira bedelini tahsil edecek stopaj sözkonusu olmayacaktır. B şahsının kira gelirinden stopaj yapılacaktır.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
A şahsı vergi mükellefi olsa da bu işyeri şayet aktifinde kayıtlı değilse bilançosunda aktifine kayıtlı binalar hesabında görünmüyorsa bu durumda aynen B şahsı gibi sadece kira geliri olarak algılamak gerekir.
Bu nedenle A şahsının fatura düzenleme gibi birşey sözkonusu olmayacaktır.Yıllık beyannamesini verirken kira gelirini istisnalarıda düşünerek beyannamesine dahil edip etmeyeceğine karar verecek.

Fakat A şahsının envanterinde kayıtlı bir işyeri ise yani bilançosunda görünüyorsa yine kira geliri diye birşey olmayacak yani fatura düzenleme gibi birşey olmayacak çünkü kendi hissesine düşen yerde faaliyet yapacak ve C şahsından herhangi bir kira almayacak.

A ve B şahsı C ile kira sözleşmesini yenileyecek ve C şahsının kiraladığı yer kadar için sözleşme yapılacaktır.

A şahsı kendisinin hissesi kadar yerde vergi mükellefi olacağı için ve B şahsına herhangi bir kira ödemesi yapmayacağından mülkiyeti kendisinin olduğundan kira stopajı olmayacak.

C şahsı sadece kira ödemesi yaptığı B şahsına ait kiradan stopaj yapacaktır.
 

Benzer konular

Üst