Kira Tahakkuku

Bir A.Ş. mayıs ayında başka bir limited şirketine Kira Faturası kesmiş 24 aylık

bu işlemin muhasebe kaydı ???
biraz kafamızı karıstırdı ???

bilgisi olan yardım edebilirse seviniriz :-\

Ynt: Kira Tahakkuku

770
191
336

Ancak kdv nin tamammini indirim konusu yapip, gideri ise donemine gore kayit etmen dogru olur.

valla biraz sakat bi durum gibi geldi bana.AŞ açısından pek bi sorun yok da
LTD.24 ayı birden nasıl giderleştirecek(eğer geçmiş dönemse) geçmiş yılları
681 hesaba atıp oradan beyannamede kkeg olarak göstermek lazım bence.

Çetrefilli bi iş. Allah kolaylık versin.

İyi günler,

Gider yazacak için 180 ve 280 hs ne güne duruyor?
-/-
7xx (ft kesildiği aya ait olan kısım, eğer ft kesildiği ay kirası bu ft'ya dahil değilse kullanılmaz.)
180 (yıl sonuna kadarki kısımlar)
280 (gelecek yıla sarkan kısım)
191
......336

Merhaba,
Neresi sakat bu işlemin. Her zaman uygulanan bir yol.

Örnek Kayıt

770.............. xxxx (Kira Giderinin ilgili aya isabet eden kısmı varsa)
180.............. xxxx (Kiara Bedelinin içinde bulunduğumuz yıla ait olan kısmı)
280.............. xxxx ( Kira Giderinin içinde olduğumuz yılı aşan kısmı)
191.............. xxxx
3xx...................................xxxxx

Arkadaşlar,

tam olarak yazdığımı okudunuzmu.? 681 hesabı kullandım.

dolayısıyla 180 ve 280 hesaplar bu açıdan anlamsız kalıyor.
yok eğer fatura bu ayı ve gelecek dönemleri kapsıyorsa tabiki sizin kayıtlarınız doğru.

Benim yazdığımdan anlaşılacak 24 aylık kesilen ft.nın geçmiş dönemlere ait olduğu.ben bu açıdan baktım.sayın selaye ye sormak lazım.

İyi günler,

geçmiş döneme yönelik kesilmişse fatura bir önceki seneye ait olan gider kısmını 681e atıp geri kalanını yani bulunduğun seneye ait kızmı gider olarak gösterebilirsin.

bu arada 681 de bir KKEG hesabıdır.

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaslar
fatura bu ayı ve gelecek dönemleri kapsıyor

Değerli büyüklerim,

benimde merak ettiğim bu konu ile ilgili bir husus var. Devamlı aklıma takılıyor.

Kasım/2008 de 13 aylık kira sözleşmesi yapılsa; Brüt: 200.-TL' den

bu veri ışığında muhasebe kayıtları nasıl olur?

Stopajlı ise;
7xx (11. ay)
180 (12.ay)
280 (takip eden yıla ait olan)
...360
...336
Takip eden yılda 280 -> 180 -> 7xx kayıtları yapılır.

efendim burada yaptığınız muhasebe kaydının gereği olan dönemsellik ilkesi gereği;

11.ay dönem giderine(770),
12.ay 180'e atıldığında; 13 aylık sözleşmenin; 2 ayı 2008'e atılıyor geriye 11 ay kalıyor..bu 11 ay dönemsellik ilkesi gereği 280 değil de, 180 de takip edilmesi gerekmiyormu? ( 1 yılın altında kaldığından 11 ay kaldığı için diye düşünüyorum) işte burası kafamı karıştırıyor..

2009 yılı için yapılacak kayıtta; 12 aylık dönem dikkate alınmıyor mu? ( Geriye 11 ay kaldığı için; 1 yılın altına düştüğü için 180 nolu hesapta izlenmesi gerekmezmi?

180- GELECEK AYLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.
İşleyişi :
Gelecek aylarda ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek peşin olarak ödenen giderler, bu hesabın borcuna kaydedilir. Gelecek aylarda bu hesaba alacak verilmek suretiyle ilgili gider hesabına aktarılır.

280- GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.
İşleyişi:
Gelecek yıllarla ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan peşin ödenen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir.
İlgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki "Gelecek Aylara Ait Giderler" hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

Bu tebliğe göre; 12 ay hesabına göre değil, yıla göre kayıt yapmalı. Bu sene ile ilgili giderler 180'e, gelecek sene ile ilgili giderler 280'e yazılmalı.

stajyer35 ' Alıntı:
...
2009 yılı için yapılacak kayıtta; 12 aylık dönem dikkate alınmıyor mu? ( Geriye 11 ay kaldığı için; 1 yılın altına düştüğü için 180 nolu hesapta izlenmesi gerekmezmi?
Tartışmalı bir konu genel kanı 01/01/....-31/12/.... döneminin baz alınması gerektiği şeklinde.