Kiracının Evden Çıkarken Duvarları Boyatması ?

Arkadaşlar merhaba,
1.5 yıl önce bir daireye taşındım.Sözleşmede boyalı badanalı olarak teslim edilmiştir, boyalı badanalı olarak alınacaktır yazıyor.
Biz sigara içmediğimiz ve evin duvarlarına temiz baktığımız için hiç bir deformasyon yok, yani bize siz bu evi boyatmamışsınız diyemez.Çünkü kanıtlayamaz.
Sadece salon duvarında tv ünitesine ait bazı modülleri asmak için deldiğimiz 8 10 delik var.Onları da alçıyla kapadık ve delikleri boyadık.Çok göze çarpmayacak şekilde oldu ve rahatsız etmiyor.
Ev sahibi illa da siz bu duvarları boyayın diyebilir mi ?

Eğer derse, depozitodan düşmesini istesem bu yeterli olur mu?

Sözleşmemizde, ev temiz ve boyalı olarak teslim edilmiştir , çıkarken temiz ve boyalı olarak alınacaktır yazıyor.Zaten boya badana yaptırılacaktır yazmıyor ?

Yardımlarınızı bekliyorum, bu cumartesi anahtarı teslim edeceğim.

Normal kullanım sonucu boya badanın yıpranmasına karşı bir sorumluluğunuz bulunmamakla birlikte,
özgür iradenizle imzaladığınız sözleşmede kabul ettiğiniz üzere , evi tahliye etmeden önce boya badanayı yenilemeniz gerekir.
Bunu da elbette depozitodan karşılamasını talep edebilirsiniz.
Bunun dışında,
eğer şu aşamada evi boşaltma durumundaysanız,
1,5 yıl önce girdiğiniz evde sözleşmeniz otomatik olarak 1 yıl için yenilenmiş demektir, eğer 1,5yıllık bir kira sözleşmeniz yoksa.
Yani yeni kira dönemi sona ermeden evden çıkıyorsanız,
evsahibinizin boşta geçen süreler için kira talep hakkı da bulunduğunu biliyorsunuzdur umarım.
Bu talebi mahkeme kanalıyla yaparsa da , mahkemelerce kabul edilen boşta geçen süre 3 ay dır, yani hem 3 aylık kira bedeli ödemek hem de mahkeme masrafları ve varsa karşı tarafın avukatına yasal vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız.
Bence en az hasarla çıkacağınız yol,
ev sahibi ile didişmeden , boya badanayı yenileyip, depozitonuzu alıp, x tarihinde çıkış için ev sahibinizin kabul ettiğini bildiren br yazı ile bu işi sonlandırmanız olacaktır.

Merhaba, yanıtınız için öncelikle teşekkürler.

Kira kontratımız 1 yıllıktı ve otomatik olarak uzadı dediğiniz gibi.
Fakat ben ev sahibine 1 ay öncesinden haber verdim, o da şuan kiracı buldu zaten.Ev temiz ve boyalı aksini iddaa etse de nasıl kanıtlayacak ? Duvarlar temiz boyasında aşınma yok ilk günkü gibi, sadece 2 duvarda 3 5 delik vardı onları da kapadık belli olmuyor çok.

Ayrıca, benim kira kontratım ayın 15 inden 15 ine.Yani 10 kasımda evi boşaltıcam ama 15 kasıma kadar oturmaya hakkım var diye düşünüyorum.Eğer diğer kiracıyı benden önce o eve alırsa , mesela 11 kasım diyelim,illegal birşey yapmış olur zaten değilmi?
Bana zorluk çıkarırsa bende anahtarı ona vermeyi düşünmüyorum.Ayın 15inde anca veririm.

Bunun yanında kirayı internet üzerinden 17 ay boyunca diğer ödemeler olarak ödedim , dikkat etmedim hiç.Kendisi de beni uyarmadı kira olarak öde diye.Şikayet etsem vergisini ödemedi diye bu da herhalde istemeyeceği bir durum.

Sizin dediğiniz gibi karşılıklı anlayış önemli, fakat bana sırf 2 3 delik için tatava yaparsa ben de onun suyuna hiç gitmeyi düşünmüyorum açıkçası.