kiralarda kdv ile ilgili yargıtay kararı

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
91
Konum
10
merhaba,

değerli forum üyeleri, aşağıya gazetede rastladığım yargıtay kararını aktarıyorum. uygulamalarımıza göre farklı bir karar.


Yargıtay: Kiralara KDV dahildir, eklenemez

Şirket ya da benzeri tüzel kişiliklerin işyeri ve konut kira sözleşmelerinden alınan yüzde 18 oranındaki KDV ile ilgili Yargıtay ilginç bir karara imza attı.

Ödeme sorumluluğunun mülk sahibinde olduğuna karar verdi. Konuyla ilgili bir davada yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, KDV'nin kira ücretinin içinde olduğunu, kiracıdan ayrıca vergi istenemeyeceğini vurguladı. Yargıtay'ın incelemesine konu olan dava, Kocaeli'nde yaşanan bir kira ihtilafına dayanıyor. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin ardından bir fuarcılık firmasına ait fuar merkezi, Kocaeli Valiliği tarafından kiralandı.

Yapılan 1 yıllık kira sözleşmesi uyarınca ücret ödendi. Ancak firma, kira ücretine ilişkin KDV tutarının ödenmediğini ileri sürerek Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde valilik aleyhine alacak davası açtı. Yerel mahkeme, valiliğin kira ücretine tekabül eden Katma Değer Vergisi’ni ödemesi gerektiğine karar verdi. Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, vergi yasalarındaki düzenlemeler uyarınca KDV’ye tabi kiralama işlemlerinde mükellefin kiraya verenler olduğuna işaret etti. Kiracının vergi sorumlusu olabilmesi için ev sahibi ile kiracının anlaşmaları ve sözleşmeye bu doğrultuda hüküm koymaları gerektiği belirtildi. Yüksek mahkemenin kararında taraflar arasında düzenlenen kira sözleşmesinde KDV’nin kiracı tarafından ödeneceğine ilişkin bir hüküm konulmamış olduğuna dikkat çekilerek bu durumda vergiden davacının yani kiraya veren firmanın sorumlu olduğu vurgulandı. 13. Hukuk Dairesi’nin emsal niteliğindeki kararının sonuç bölümünde şu değerlendirme yapıldı: “Katma Değer Vergisi kira parasının içindedir. Mahkemece, vergi alınmasına yönelik istemin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde kabulü usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.”


Zaman, 05.07.2005 Murat Aydın

saygılar.
 
Üst