Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneği Haftalık Saat

Merhaba arkadaşlar işkur tarafından gerekli desteği bulamadığım için buradan yardım almak istedim. Kısa Çalışma Ödeneği Haftalık Saat kısımlarına girilecek saatler konusunda bilgisi olan varmı? Mesela aylık 4 gün çalışan personel için haftalık çalışacak ve çalışmayacak saatler nasıl yazılmalıdır. Şimdiden teşekkürler.

Haftalık çalışma saati 45 saat. Haftada bir gün için 7,5 saat çalışılacaksa (45-7,5)=37,50 saat haftalık çalıştırılmayacak saat oluyor. Tüm personel için aynı saat yazılması isteniyor. Hafta sonu tatili, bayram tatili gibi günler ise oranlama yoluyla işkur ve işveren paylaşıyor.

Bu aşamada da benim sorum ortaya çıkıyor :) Daha vakit var ama. Yukarıdaki örnekten yola çıkarak bir ayda 4 gün haftasonu tatili var ise, işkur bunun
(37,5/45)*4=3,33 gününü ödeyecek çıkıyor. İşveren de 0,67 gününü ödeyecek.

Peki biz bunu bordroda nasıl göstereceğiz? 0,67 günü olarak nasıl gösterebiliriz ki?

Yoksa çıkan sonuçta yuvarlama mı yapılacak. 3,33 => 3 olacak 0,67=> 1 olacak?

Son düzenleme:
Araştırınca benim anladığım

1-beyaz yakaya ödeme yok mavi yakaya var
2- Bütün çalışanlara değil, kısmi çalışanlara
3- Bu ödemeler de ilerde işsizlik maaşından düşecek

İşkur'da başka bir bölüme sorduk. Meslek kodu bakımından bir ayrışmaya tabi değil dediler. Yani beyaz yaka, mavi yaka yok, covid-19 nedeniyle.
3 yılda 450 gün işsizlik primi ödemesi olan, son dönemde de 90 gün kesintisiz çalışanlar kısa çalışma ödeneğine hak kazanacaklar. Ama tabi
bu beyaz yakalılar yüzde yüz alacak demek olmuyor ne yazık ki. Bunlar İşkurdaki yetkililerin söylediği. Onlar da Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına göndercekler,
onlar onay verecek. Oraya da sormak lazım.

ALO 170'i arayıp beyaz yakalı/mavi yakalı ayrımı var mı kısa çalışma ödeneğinde. Böyle bir ayrım yok, ilgili yasa/tebliğde buna ilişkin bir madde de yok dediler.
İşsizlik maaşı şartlarını taşıyorsa alır dediler.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak bir işyeri haftalık 6 gün çalışıyorsa* 4 gün çalışmaya geçecek*ve buna göre Nisan ayı puantajında*
20 Normal Gün
4 Hafta Tatili
6 Gün için de 18 nolu eksik gün kodu bildirilecek.
Bu şekilde normal ücretten bordro oluşturacağız, bankadan maaş ödemesi yapılacak.
İŞKUR ise bordrodaki 6 gün için mi ödeme yapacak oluyor?

SGK işçi kesintisini Fon karşalayacak yani işveren bunu ödemeyecek.
Ertelendi ama ayrıca işveren maliyeti %22,5 olarak mı ödenecek?

Son düzenleme:
Ücret hesaplaması 1 gün için 2,5 saat işkur, 5 saat işveren ödemesi üzerinden hesap edilecek olursa;

26 gün x 2,5 saat = 65 saat işkur
26 gün x 5,0 saat =130 saat işveren

4 gün x 7,50 saat = 30 saat bunun (65 saat/195 saat) = 10 saat işkur
4 gün x 7,50 saat = 30 saat bunun (130 saat/195 saat)=20 saat işveren

İşkur saat toplamı = 75 saat/7,5 = 10 gün işkur , 20 gün işveren ödeyecek.

İşveren 10 eksik gün için 18-Kısa Çalışma Ödeneğinden bildirecek, 20 gün puantaj üzerinden bildirimde bulunacak.

Evet yüzde 5'lik indirimden faydalanmıyorsan %22,5 işveren payın olacak. Eskisi gibi, 30 gün üzerinden değil 20 gün üzerinden
hesaplayacaksın herşeyi.

Son düzenleme:
2. İşin 1/3 oranında azalması ne demek? Haftada 2 gün çalışma bu kapsama girer mi

Haftalık çalışma süresinin en az 1/3 oranında azalması demek 6 iş günü çalışmanın yapıldığı bir iş yerinde 4 gün çalışma yapılması anlamına gelir.

Son düzenleme:
30 Mart tarihinden itibaren başlamak üzere kısa çalışma uygulamasına başvuran işveren günlük 9 saatten haftada 5 gün çalışmaktadır. Kısa çalışmayla birlikte haftada 3 gün 27 saat çalışacaktır. Buna göre 30-31 Mart tarihleri için ve Nisan ayında ne kadar ücret ve prim ödemesi yapması gerekmektedir.

Peki bu çalışmalara 0 yazabilir miyiz, mesela ben mali müşavir olarak büroyu kapattım, dolayısıyla çalışan olmayacak. O çalışma olarak başvurulabiliyor mu?

Bir de arkadaşlar vergi ertelemeleri için bildirilen mücbir sebep sektörleri kısa çalışma için geçerli mi? Kısa çalışma sektör ayrımı yapılmadan bütün çalışanları kapsıyor mu?

Araştırınca benim anladığım

1-beyaz yakaya ödeme yok mavi yakaya var
2- Bütün çalışanlara değil, kısmi çalışanlara
3- Bu ödemeler de ilerde işsizlik maaşından düşecek

Merhaba,
3.madede belirttiğiniz durum nasıl olacak.
6 ay sonra işsizlik sigortasından maaş alacak bir işçiden bu aldığı tutarlar mahsupmu edilecek?

Son düzenleme: