Kısa Çalışma Ödeneği

fırmamız 11.02.2009-11.05.2009 tarihleri arası kısa çalışması bakanlık tarafından uygun bulunmustur.benım öğrenmek istediğim bu sure zarfında personlerın ssk primi ve gelir vergisi yatırılmayacak mı? ve ssk eksık gun nedenı olarak hangı kodu belırmeyecegım? ssk hangı evraklar verılecek?

tesekkurler.....

Ynt: Kısa Çalışma Ödeneği

Merhabalar,

Çalışmadığı süreler için SSK ve Vergi yatırılmayacak ve eksik günlerde 13 diğer nedenler belirtilecek.

kısa çalışma haftalık saat üzerinden değerlendiriliyor haftalık 30 saat aylık 120 saat çalışan ve kısa çalışma ödeneği alan bir işçinin kaç gün prim ödemesi gösterilecek kaç günü eksik gün olarak gösterilecek konuyla ilgili seminerde konunun uzmanı avukata sordum fakat kuruma sormamız gerektiğini söyledi haftalık 45 saatte prim günü 30du 30 saat çalışmada prim günü kaç olmalı birde eksik gün bildiriminde ekinde evrak olarak hangi belgeleri gösterecek ilginiz için şimdiden teşekkürler

eksik gün bildirim kodu 13-Diğer değil , 06- Kısmi istihdam olmalı. Kısa çalışma listesini ankara ya gönderirken de orada ki memur arkadaşlarda aynı şeyi söyledi. Benden söylemesi...

arkadaşlar öncelikli olarak oranı belirtin ve fazla hesap yapmanıza gerek yok prim günü 30 mu? ödenek başvurusu nedir atıyorum 3/1 . 30 /3 10 gün sizin kısa çalışma yaptığınız günler yada saatler önemli atıyorum o tarihlerde resmi tatilde var değişmez 30un 3/1 ini devlet gerisini siz ödeyeceksiniz.bu rakam 3/3 ünü teşkil ediyorsa yani hiç çalışma yapmıyorsanız ssk ya müfettiş eki ile birlikte eksik gün bildirimini yapın.diğer oranlar içinde aynısı kod olayına gelince bende diğer seceneğini seçtim yani 13 çünki kısmı istihdam ayrı kısa çalışma ayrı kısmi istihdam part time çalışanlar için diye düşünüyorum.herkese kolay gelsin

kısa çalışmaya 27 nisanda başvurduk dün iş müfettişi geldi ki ben nasıl olsa çok geç gelirler diye evrakları hazırlamadığımdan dün geldi yoksa çok daha erken geliyordu gayet güzel bir denetimdi çok keyifliydi ve evraklardan çok daha önemlisi çalışanların ifadeleri burdayken evraklara hiç bakmadı diyebilirim sadece ciroya baktı onun dışında çalışanlarla görüşüp onların söylediklerini dikkate aldı raporu hazırlamadan evrakları inceleyeceğini söyledi ama asıl kanaat firmada oluşuyor. sanıyorum olumlu olacak biz 3te1 çalışmayı azalttık günlük 6 saat çalışıyoruz sigortaya 20 gün olarak bildireceğiz işkurun sitesinde bir dosya vardı orada eksik gün sebebinde kısmi istihdam olarak belirtin yazıyordu bende kısmi istihdam olarak göndereceğim

kısa çalışmadan alacağınız kişi başına ücret 133,50 tl olacak haberiniz olsun 400 tl beklemeyin benden söylemesi burada önemli olan kısa çalışmadaki oran yani 3/1 yada 3/2 ise endüşük ssk matrahından alabileceğiniz miktar 400 tl nin 3/1 yada artık oran kaçsa ona göre kolay gelsin hayırlı olsun

başvuruyu yapmadan önce seminere gittim sonra işkura gittim böyle bir uygulamada maaşın ne kadarını veriyosunuz diye sordum en az 400 en fazla 800 dediler çok fazla geldi ama ısrarla söylenince vardır bir bildikleri dedim başvuruyu yaptıktan sonra biraz daha araştırınca en az 400 liranın tamamen faaliyeti durduranlara verildiği kısmi çalışmada oranlanarak verildiği acı gerçeğini öğrendim:)

özlemb ' Alıntı:
başvuruyu yapmadan önce seminere gittim sonra işkura gittim böyle bir uygulamada maaşın ne kadarını veriyosunuz diye sordum en az 400 en fazla 800 dediler çok fazla geldi ama ısrarla söylenince vardır bir bildikleri dedim başvuruyu yaptıktan sonra biraz daha araştırınca en az 400 liranın tamamen faaliyeti durduranlara verildiği kısmi çalışmada oranlanarak verildiği acı gerçeğini öğrendim:)

nekadar çalışmazsanız okadarlık kısmın İŞKUR'dan ücret ödenmesi normal
ayrıca 600,00 - 650,00 TL ücret alan bir işçi haftada 18 saat çalışmadığında işkur + işveren toplamında çalışırken aldığı maaş kadar asgari ücretle çalışan bir işçi ise daha fazla alıyor.

sgk ile görüştüm e bildirgede eksik gün nedenine genel hayatı etkileyen nedenleri seçin dedi eksik gün bildirimindede kısa çalışma onay mektubunu ve listeyi eklemek yeterliymiş eksik gün nedeniyle ilgili görüşen varmı Genel Hayatı Etkileyen Nedenlermi olacak işkurda kısmi istihdam dedi hangisi ???

4857 İş kanununa göre biz kısa çalışma ödenegi uygulamaya geçtik bem bakım personeli olarak çalışıyorum beni 1 gün çalışacagım 1 gün izinli oarak gösteriyorlar ayrıca bazılarını ise 1 hafta çaışacak 1 hafta izinli olacak bazıları ise hiç izin kulanmıyor yani kısa çalışma ödenegine sokmuyor böyle adaletsizlik olurmu bu normalmi bunu ögrenmek istiyorum ben bu durumda iş hattimi feshini isteyebilirmiyim yasal haklarımı alabilirmiyim
teşekürler

işşizlik maaşının süresi

aralık 2008 tarihinde işten ayrıldım ve hala iş bulamadım agustosta işsizlik maaşım bitiyor süreyim uzatma hakkımız varı onu ögrenmek istiyorum iş kurdan herhangi bi istek gelmedi teşekürler

HAZELSU ' Alıntı:
eksik gün bildirim kodu 13-Diğer değil , 06- Kısmi istihdam olmalı. Kısa çalışma listesini ankara ya gönderirken de orada ki memur arkadaşlarda aynı şeyi söyledi. Benden söylemesi...

arkadaşlar işkur bölge müdürlüğünde kısa çalışma dosyamızla ilgilenen memur bize bildirimlerde 13 diğer nedenleri kullanacağımızı söylemişti şimdi dosyayla ilgilenen memur değişmiş dosyamızla yeni ilgilenmeye başlayan arkadaş 13 değil 06 veya 02 verilmesi gerekiyor düzelmediğiniz takdirde parayı geri isteyeceğiz diyo bu konuda elinde bi tebliğ olan varya acil yardımlarınızı bekliyorum sskda işkurda bu konuda bi açıklamam yapmamış veya ben bulamadım ?? acil yardım lütfen

husman ' Alıntı:
HAZELSU ' Alıntı:

arkadaşlar işkur bölge müdürlüğünde kısa çalışma dosyamızla ilgilenen memur bize bildirimlerde 13 diğer nedenleri kullanacağımızı söylemişti şimdi dosyayla ilgilenen memur değişmiş dosyamızla yeni ilgilenmeye başlayan arkadaş 13 değil 06 veya 02 verilmesi gerekiyor düzelmediğiniz takdirde parayı geri isteyeceğiz diyo bu konuda elinde bi tebliğ olan varya acil yardımlarınızı bekliyorum sskda işkurda bu konuda bi açıklamam yapmamış veya ben bulamadım ?? acil yardım lütfen

ne hakla geri alabilirler anlamadım. Sonuçta müfettiş geliyor , denetleme yapıyor , sonra onaylandığına dair yazı geliyor. Kısa çalışma yaptığınız apaçık ortadaysa böyle bir şey yapabileceklerini sanmam. Siz kiminle görüştünüz bilmiyorum ama Ankara genel müdürlükten bilgi alın.