fonradar

Kısa Süreli Çalışma Hak Gaspı

İşe Ocak 25'te girip şubat 28'de çıkartıldım proje bitti fakat ne ssk yapıldı ne bir ihbar ücreti ödenmedi. Belirli süreli bir proje değildi

Atmden havale ile ücretim ödendi 1 haftalıkta fazla yatırmışlar ben ihbar olarak düşünüp sineye çekecek gibiyken arayıp yanlışlıkla yatırdıklarını 1 haftalık ücreti geri istediklerini söylediler

Ben de çok daha fazlasını ödemeniz gerekiyor sizi dava ediyorum dedim ve geri ödemedim..

Resmi olarak benden para istemek gibi bir durumları söz konusu değil, orada çalıştığımı şahit ve resmi niteliği olan bir video ile kanıtlayabiliyorum

Az bir zaman ve küçük paralar diye düşündüğümden uğraşmayacaktım ama bu tavır açıkası biraz kızdırdı beni..

Proje de çalışan herkes sigortasız çalıştı, 45 gün sürdü iş.. Herhangi bir sözleşme vs. imzalamadım.

Ssk yapılmadı, 45 günde ihbar hakkım oluştu diye biliyorum o da ödenmedi. Neler yapmalıyım?

2 haftalık yani 14 günlük ihbar hakkınız var.dedikleriniz doğru ise şikayet ettiğinizde bunun işverene bedeli çok ağır olur.tekrar usülüne uygun görüşmenizde yarar var.

(Bu olay için söylemiyorum,bazı işverenler ne yaptıklarını bilmedikleri gibi,bilmediklerini de bilmezler)

1 haftalık fazla yolladık dedikleri ücreti geri gönderdim bana parayı atmden yollayan yüksek ihtimalle sigortalı çalışanları parayı geri iade ettiğim de öyledir. Bunlar da kanıt olarak işe yarayacaktır diye düşünüyorum..

yaklaşık 100 çalışan vardı araştırıyorum soruyorum ulaşabildiklerime sigortalı olanına henüz denk gelmedim..

Şikayet etmek için izlemem gereken yol nedir? Nereye başvurabiliyorum daha önce hiç yapmadığım bir şey, çok bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim..