"Kısmi süreli sözleşme" ile çalışan

Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Kısmi süreli sözleşmenin tanımı İK.M-13 birinci fıkrada yapılmıştır.
Kısmi olarak çalışana "fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yönetmeliği"nin 8.maddesi "d" fıkrası gereği fazla çalışma yaptırılamaz.
Ancak kısmi süreli çalışanın, haftalık çalışma süresi 45 saatin altında(2/3 oranında) belirlenmiş olması durumu karşısında,İK.41.maddenin üçüncü fıkrası ile kısmi süreli çalışanın sözleşmede belirlenen haftalık çalışma süresi (örneğin 29 saat)üzeri, dolayısıyle haftalık 45 saate kadar olan/yapılan çalışmalarının "fazla sürelerle çalışma" olarak nitelendirilmesi ve sözleşmesinde de aykırı hüküm yok ise her bir saat ücretinin %25 yükseltilerek ödenmesi ve bu duruma bağlı olarak aynı maddenin 4cü fıkrası ile işci isterse "serbest zaman izni" kullandırılmasıda mümkündür diyebilirmiyiz?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: "Kısmi süreli sözleşme" ile çalışan

Haftalık çalışma süresinin en çok 2/3 üne kadar çalışma süresi belirlenmiş işler için kısmi süreli iş sözleşmesi yapılabilmesi açıkça tanımlandığına;
kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan kişiye fazla çalışma yaptırılamayacağı açıkça belirtildiğine göre;
a-) 30 saati aşan çalışma süreleri süreklilik arzediyorsa, kısmi süreli iş sözleşmesinin tam zamanlıya dönmesi gerekir.
b- kısmi süreli sözleşmeyle çalışanda, 30 saatin üzeri çalışma veya fazla çalışma seçeneği olmadığından, olmayan bu seçenek için %25 fazla ücret ödeme veya %25 arttırılmış zamanlı izin kullanma - kullandırabiliriz de denememesi gerekmez mi zaten?
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: "Kısmi süreli sözleşme" ile çalışan

keremcem ' Alıntı:
b- kısmi süreli sözleşmeyle çalışanda, 30 saatin üzeri çalışma veya fazla çalışma seçeneği olmadığından, olmayan bu seçenek için %25 fazla ücret ödeme veya %25 arttırılmış zamanlı izin kullanma - kullandırabiliriz de denememesi gerekmez mi zaten?
Tereddüt ettiğim nokta burasıydı! İK.41.maddenin üçüncü fıkra hükmü ile işcinin onayı alınarak "fazla sürelerle çalışma"sanki yaptırılabilr gibi bir yoruma götürmüştü beni,ağırlıklı olarak dediğiniz gibi 30 saat üzeri fazla çalışma sayılacağından mümkün olmasa gerek.
 
Üst