kısmi tevkifat uygulaması

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
kısmi tevkifat uygulamasında biz hizmet verdiğimiz bankaya kısmi tevkifat uygulayarak fatura kesiyoruz
iadeyi bizmi isticez
bankamı?

Sayın beyhanserin
Kısmı tevkifat uygulayan siz olduğunuz için kısmı tevkifat miktarını sorumlu sıfatı ile siz beyan edeceksiniz.
Kdv iadesi talebini banka yapacaktır.

beyhanserin' Alıntı:
kısmi tevkifat uygulamasında biz hizmet verdiğimiz bankaya kısmi tevkifat uygulayarak fatura kesiyoruz
iadeyi bizmi isticez
bankamı?

Merhaba,
Sayın Beyhan Serin, kısmi tevkifat kapsamındaki işlemleriniz için bankaya kestiğiniz fatura karşılığında banka sizden kesilen KDV tutarını beyan ederek sizin adınıza ödeyecek ve sizde alacaklı çıkmanız halinde, 91 Seri No'lu KDV Genel Tebliğinin 8/c fıkrasında anlatıldığı şekilde iade talebinde bulunabileceksiniz.

quote="beyhanserin"] demiş ki
iadeyi bizmi isticez
bankamı?[/quote]

Dinçer KUM demiş ki
Sayın beyhanserin
Kısmı tevkifat uygulayan siz olduğunuz için kısmı tevkifat miktarını sorumlu sıfatı ile siz beyan edeceksiniz.
Kdv iadesi talebini banka yapacaktır.

Arkadaşım yazınızı yanlış anlamamdan dolayı ters cevap verdim.kusura bakma.
Banka kısmı tevkifatı sorumlu sıfatıyla beyan edecek siz kdv. iadesi talebinde bulunacaksınız.

Banka size uyguladığı kısmı tevkifat ile ilgili beyannamesininin fotokopisini
verebilir. Çünkü arka yüzünde sizin ünvanınız ve kesilen miktar belirtilmiştir.

Siz kendi beyannamenizi doldururken kısmı tevkifat olarak doldurduğunuzda, kısmı tevkifatın kimin yaptığını ve miktarını ayrıca belirteceksiniz.

kolay gelsin.

aklıma takılan bi şey daha var ben 100-ytl+18ytl kdv fatura kestim kdv nin %50 sini tahsil ettim bankadan yani 9 ytl ve bunu beyan ettim bankada diğer yarısını sorumlu sıfatıyla ödedi neden ben iade talep ediyorum mantığını pek kavrayamadım... ben 18 tahsil etseydim 18 beyan edecektim fakat kdv nin 9 unu ben ödüyorum 9 nu banka

kendi beyannameni doldururken demişsiniz , ilgili döneme ait kdv beyannamesini doldururken mi demek istiyorsunuz?

beyhanserin' Alıntı:
aklıma takılan bi şey daha var ben 100-ytl+18ytl kdv fatura kestim kdv nin %50 sini tahsil ettim bankadan yani 9 ytl ve bunu beyan ettim bankada diğer yarısını sorumlu sıfatıyla ödedi neden ben iade talep ediyorum mantığını pek kavrayamadım... ben 18 tahsil etseydim 18 beyan edecektim fakat kdv nin 9 unu ben ödüyorum 9 nu banka

Merhaba,
Sayın Beyhan Serin, önceki mesajımda da dikkat çekmek istemiştim, her durumda iade talebinde bulunmanız zaten mümkün değil. Biliyorsunuz kısmi tevkifat hizmet işletmelerinde uygulanıyor. Büyük bir olasılıkla işçilik ağırlıklı çalıştığınız için zaten alacaklı çıkmayacaksınız ve iade talebinde bulunamayacaksınız.

İade talebinin amacı ise;
İlgili ayda %18 genel oran üzerinden alım yaparak kdv yüklendiniz ve yaptığınız hizmet karşılığında genel oranın yarısı kadar KDV tahsil ettiniz. KDV uygulamasının amacınında verginin son kullanıcıya ödetilmesi olduğu için, sizin ilgili ay KDV ödemeniz, KDV tahsilatınızdan büyük olursa alacaklı kalacaksınız, bu da sermayenizin aşınmasına neden olacak. Kanun koyucu bu durumu önlemek için iade müessesesini getirmiştir.

Eğer kısmi tevkifat uygulanmasına rağmen ödenecek KDV çıkıyorsa zaten iade talebinde bulunmanız mümkün değil.

tamer bey yazdığınızdan anladığım şu :
kdv devrim çıkarsa iade talebinde bulunucam yani ilgili dönem kdv beyannamemde bankanın ödemiş olduğu kdv yi devreden kdv'den düşücem ve kdv devrim azalacak yüklendiğim kdv eritmiş olucam yani
sizi doğru mu anlamışım