fonradar

Komisyonun Vergisi Olur mu ?

Merhaba, Muhasebe işleri ile uğraşmadığım için sorum biraz acemice gelebilir.

Yakın çevremizde bir şahıs var. Mesleği olmadığı halde bu meslek kolundan iş alıyor. Bu işi başkasına para karşılığı imzalatıyor, bu işten yüklü miktarda paralar kazanıyor. Şöyle örneklendireyim;

Bu şahsın adı Ahmet olsun. Ahmet Mimar olmadığı halde çevrede kendini mimar diye tanıtıyor. Gidip müteahhitlerden proje işi alıyor. Misal proje işi 100 bin tl olsun. Bu proje işini alıyor. Sonra gidip yeni mezun yeni firma açmış paraya muhtaç mimarlara götürüyor. Mimarın adı da Ayşe olsun. Ayşe'ye diyor ki, Ayşe sana 10 bin tl vereyim bu projeyi çiz ve imzanı at. Faturanı da ben öderim. Ayşe paraya muhtaç olduğu için bu işi kabul ediyor.

Ahmet Ayşe'ye 10 bin tl + 18 bin tl kdv ödüyor. Ahmet'e de 72 bin lira kar kalıyor. Normalde bu 100.000 tl'lik işin vergisi ödeniyor. Peki Ahmet bu 72 bin tl kazancın da vergisini vermesi gerekiyor mu?

Ben ahmet'in bu kazancına komisyonculuk diyorum da, bu işin mevzuatlarda bir adı var mı?

Bu şahsı uzun süredir takibe almıştım sonunda 1 açığını yakaladık. Bir müteahhit bu şahsa proje işi vermiş. Mimarın adını da öğrendik. İşin iyi tarafı müteahhit parayı iban üzerinden mimara değil bu şahsa göndermiş.

Bu şahsı vergi kaçakçılığından şikayet edecem ama kararsız kaldım. Komisyonun vergisi olur mu?

Bugün gidip maliyeye sordum. Komisyon (aracılar) da paşa paşa vergi ödemek zorundaymış. Neticede yaptığı bir iş imiş.

@metastaz

Evet, komisyon bir ticari iştir ve bunun da vergisi ödenir. Ancak şikayet için elinizde yeterli delil olması gerekir. Gerçekten yeterli. Detayına girmeyeyim. Kişi adına şikayette bulunursanız, mali idare bun ciddiye alır, ama elinizdeki bilgilerin geçerliliği nispetinde. diyelim ki kabul edildi, ve kişiyi incelemeye aldılar, sizin ciddi sandığınız yada açık sandığınız delili çürütür ve ispatlayamazsanız adınız kişiye açıklanır ve adınıza dava açma hakkı doğar. Bilginize.

@ksimkesyan

ovvv. bunu öğrenmem iyi oldu.
ancak geçen günlerde vergi ihbar hattını aramıştım bu konuda. "eğer elinde somut delil yoksa, bildiklerini vergi inceleme koordinasyona gönder. önce orada değerlendirsinler" dedi. acaba inceleme koordinasyon birimi, bahsettiğiniz karşı davayı açmayı engellemek için mi var.

@ksimkesyan

ovvv. bunu öğrenmem iyi oldu.
ancak geçen günlerde vergi ihbar hattını aramıştım bu konuda. "eğer elinde somut delil yoksa, bildiklerini vergi inceleme koordinasyona gönder. önce orada değerlendirsinler" dedi. acaba inceleme koordinasyon birimi, bahsettiğiniz karşı davayı açmayı engellemek için mi var.
Hayır, yaptığınız ihbarı değerlendirip konunun ciddiyetini inceleyip karara bağlamak üzere var.