Kontör ve Faturaları Postan Çekme

Merhaba arkadaşlar,
İş yerinde ek gelir olması açısından kontör satışı ve fatura tahsilatı yapıyorum. Bunları postan geçtiklerim oluyor fakat geçtiğimiz günlerde bir arkadaş sıkıntı olacağını söyledi.

Yapmış olduğum işlem;

Örn 100 TL Fatura + 1 TL İşlem Komisyonu + 1 TL Banka komisyonu olmak üzere karttan 102 tl çekiyorum ve buna karşılık olarak almış olduğum toplamda 2 TL nin komisyonunu çekiyorum.
Maliye ile aramda sıkıntı çıkarmı 2 gün sonra acaba ?

Ek olarak fatura ödeme işlemleri için TRFinansla çalışıyorum. Türkiye Finans Bankası Öde Kolay Bayisiyim. Bankanın vermiş olduğu cihazdan aşağıdaki şekilde ödendi fişi çıkıyor ve bunu müşteriye veriyorum. Aynen postaki gibi müşteri nüshası ve iş yeri nüshası var.
İş yeri nüshasını ibraz etsem fln bir çözüm olurmu acaba ?

Cihazın vermiş olduğu çıktı

rqzqch.png

Bu arada forumun yeni stili hayırlı olsun yayıncı, yapımcı ve emeği geçenlerin eline sağlık.

Son düzenleme:
aldığınız komisyonlar için herhangi bir belge düzenliyor musunuz? fiş, fatura?

teşekkür ederim sağolun. :)
Bu hafta sonu bu alanda çalışan birkaç iş yerine girdim. Açık açık soramadım ama müşteri gibi kartla alıyormusunuz diye sordum alıyoruz dediler.
Acaba herkez benim gibi hatalı olarak mı ilerliyor yoksa farklı bir yol mu var benim bilmediğim onu merak ediyorum.
Çünkü dediğim gibi bu alandan para kazanabilmek için kart şart gibi.

Konu güncel arkadaşlar. Bir çözüm yolu arıyorum.
Ek olarak fatura ödeme işlemleri için TRFinansla çalışıyorum. Türkiye Finans Bankası Öde Kolay Bayisiyim. Bankanın vermiş olduğu cihazdan aşağıdaki şekilde ödendi fişi çıkıyor ve bunu müşteriye veriyorum. Aynen postaki gibi müşteri nüshası ve iş yeri nüshası var.

Cihazın vermiş olduğu çıktı

rqzqch.png

Son düzenleme:

tabi bu olur, ancak yinede diğer kayıtlar nasıl ?

Ben direkkontor- para kontor, tam kontor yöneticisiyim. Hem kontör hem fatura tahsilatı yapıyorum ve bayileriminde faturalarını tahsil ediyorum.
Bilindiği gibi pos cihazından kestiğiniz tüm sliplerin karşılığında da yazarkasadan fiş kesmeniz gerekiyor fakat bu fatura tahsilatları için geçerli olamaz mantığı yok.
Yapılması gerekenler şunlar;

Muhasebeciniz aracılığıyla yazılı olarak maliyeye fatura tahsilatı yaptığınız bildirilmesi gerekiyor. Maliye çalıştığınız firma ile yaptığınız sözleşmeyi isteyecektir bu şart değil. Kendi banka hesabınızdan yapıyor olabilirsiniz banka sözleşmesi şartı gerekmez o yüzden sadece maliyeye bu işi yaptığınızı ve tahsilat başına aldığınız komisyon karşılığında fiş kesebileceğinizi, slip ve yazarkasa tutarlarının tutmayacağını bildirmeniz gerekiyor.
Doğaldır ki 50 tl lk bir faturanın içinde birnbir türlü vergi var. Bu vergilerin ve bu faturanın bir daha sizin üzerinizden vergilendirilmesi çok saçmadır. O yüzden sadece aldığını komisyon karşılığında vergilendirilmeniz gerekiyor. Çünkü siz sadece komisyondan para kazanıyorsunuz. yazar kasanıza ''Komisyon'' adı altında bir departman açmanız gerekiyor. ''Hizmet bedeli'' değil. Hizmet etmiyorsunuz komisyon alıyorsunuz ;)
Kontör satışı için maliyeye bilgi vvermenize gerek yok. yazar kasanıza %0 komisyonlu Kontör departmanı açtırmanız yeterli.
Bu bilgiler Ankara Vergi danışmanlığından alınmıştır. saygılar...

Ben direkkontor- para kontor, tam kontor yöneticisiyim. Hem kontör hem fatura tahsilatı yapıyorum ve bayileriminde faturalarını tahsil ediyorum.
Bilindiği gibi pos cihazından kestiğiniz tüm sliplerin karşılığında da yazarkasadan fiş kesmeniz gerekiyor fakat bu fatura tahsilatları için geçerli olamaz mantığı yok.
Yapılması gerekenler şunlar;

Muhasebeciniz aracılığıyla yazılı olarak maliyeye fatura tahsilatı yaptığınız bildirilmesi gerekiyor. Maliye çalıştığınız firma ile yaptığınız sözleşmeyi isteyecektir bu şart değil. Kendi banka hesabınızdan yapıyor olabilirsiniz banka sözleşmesi şartı gerekmez o yüzden sadece maliyeye bu işi yaptığınızı ve tahsilat başına aldığınız komisyon karşılığında fiş kesebileceğinizi, slip ve yazarkasa tutarlarının tutmayacağını bildirmeniz gerekiyor.
Doğaldır ki 50 tl lk bir faturanın içinde birnbir türlü vergi var. Bu vergilerin ve bu faturanın bir daha sizin üzerinizden vergilendirilmesi çok saçmadır. O yüzden sadece aldığını komisyon karşılığında vergilendirilmeniz gerekiyor. Çünkü siz sadece komisyondan para kazanıyorsunuz. yazar kasanıza ''Komisyon'' adı altında bir departman açmanız gerekiyor. ''Hizmet bedeli'' değil. Hizmet etmiyorsunuz komisyon alıyorsunuz ;)
Kontör satışı için maliyeye bilgi vvermenize gerek yok. yazar kasanıza %0 komisyonlu Kontör departmanı açtırmanız yeterli.
Bu bilgiler Ankara Vergi danışmanlığından alınmıştır. saygılar...

bilgilendirme için teşekkür ederim :)
yarın yazar kasada ki hizmet bedeli bölümünü komisyon olarak değiştireyim o zaman. maliyeyede bildirdikmi sorun ortadan kalkıyor sanırım :)
tekrardan çok teşekkür ederim makbule geçti.