Konut Koop.Genel Kurul

sofist

Katkı Sunan Üye
iyi günler ; konut koopretifi ile ilgili bir kaç sorum var cevap verecek arkadaşlara tşkler

1- bir üye konut kooperatifine üye olduktan sonra ne zaman genel kurula katılma hakkı kazanır
2- üyenin kooperatife kayıt kararı ile yatırdığı aidat tarihleri uymadığı zaman ne gibi bir sıkıntı doğar
3- konutların üyeye peşin satışlarında ayrıca sözleşme yapılması gerekir mi yoksa sadace kararda belirtilmesi yeterli midir ?
vereceğiniz cevaplar için şimdiden tşk eder iyi çalışmalar dilerim herkese ...

Ynt: Konut Koop.Genel Kurul

arkadaşlar bilgi verebilecek arkadaşların ilgisini bekliyorum

Merhaba

Cevaplar:

1-kooperatifler kanununun 26. maddesine göre konut yapı kooperatiflerinde üyelerin genel kurula katılma hakkı kazanmaları için diğer kooperatiflerde olduğu gibi 3 ay bekleme şartı yoktur. Her üye kayıt zamanı ile bağımlı olmaksızın genel kurula katılabilir.

2-KK?na göre, ortak olmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, kooperatif ana sözleşmesi hükümlerini bütün hak ve ödevleriyle birlikte kabul ettiklerini belirtir bir yazı ile kooperatif yönetim kuruluna başvururlar. Mevcut örnek ana sözleşmelere göre ortaklığa kabul yönetim kurulu kararı ile gerçekleşmektedir. Ancak, ortaklığa kabul kararı alınmamakla birlikte örneğin;
?Hak ve vecibeler karşılıklı olarak yerine getirilmişse,
?Uzun süre ortaklığa itiraz edilmemişse,
?Şahsın ismi ortaklar cetveline yazılmışsa veya genel kurul toplantısına katılarak ortaklar cetveli imzalanmış ve bir itiraz da olmamışsa,
?Şahıs kooperatifçe genel kurul toplantısına davet edilmişse,
?Kooperatifçe şahsa ortak sıfatıyla yazılar gönderilmiş. ödemede bulunması istenilmişse,
?Şahsın yaptığı ödemeler kooperatifçe kabul edilmişse,
?Şahsa bir makbuz ve ispat vesikası hükmünde olan ortaklık senedi (KK.m. 18) veya cüzdanı verilmişse,
?İsmi ortaklar defterine yazılmışsa,
vb. şekilde eylemli olarak ve zımnen de (BK. madde. 1, f.ıkra2 ), o şahsın ortaklığa kabulü söz konusu olabilmektedir.

Buna göre, üye aidatını yatırmış ve kooperatif yönetimi de bunu kabul etmişse üyelik zımnen kabul edilmiş demektir.

3- Üyelere satış yapılmaz. Satıştan kastettiğiniz işlem nedir?

iyi günler;

satıştan kastetmiş olduğum durum şudur bazı konut kooperatifleri üyelere ilk blokta daire almak şartı ile daire satışı yapmaktadırlar ve bunun karşılığında karar defterine her hangi bir karar alınmamaktadır. ve de bir sözleşmeden imzalanmamaktadır. Bu yapmış olduğumuz peşin satışların bize ileride ne gibi bir sıkıntı verebilir acaba _? Yada sözleşme veya buna benzer bir uygulama da varmıdır _?

Yapı kooperatifleri ana sözleşmesinin 9. maddesinde:

? 9- Gayrimenkul alımında ve satımında takip edilecek usul ile alınacak gayrimenkulun niteliğini, yerini ve azami fiyatını, satılacak gayrimenkulun asgari fiyatını belirlemek,?

yetki ve sorumluluğu verilmiştir.

Bu nedenle yapılacak gayrimenkul satışları hakkında genel kurulun karar alması gerekir.

Satış işlemi kooperatif üyelerinin hak ve vecibelerini tespit eden anasözleşme hükümleri dışında olduğundan bu satış işlemi üye olmayan, 3. kişilere yapılan satışlardan farksızdır. Bu durumun kooperatifin vergi muafiyetini de ihlal edeceği kanaatindeyim.

Diğer taraftan bu satış işleminin noterde yapılması gerekir.

sofist ' Alıntı:
iyi günler;

satıştan kastetmiş olduğum durum şudur bazı konut kooperatifleri üyelere ilk blokta daire almak şartı ile daire satışı yapmaktadırlar ve bunun karşılığında karar defterine her hangi bir karar alınmamaktadır. ve de bir sözleşmeden imzalanmamaktadır. Bu yapmış olduğumuz peşin satışların bize ileride ne gibi bir sıkıntı verebilir acaba _? Yada sözleşme veya buna benzer bir uygulama da varmıdır _?
Anlaşıldığı kadarı ile satıştan kastınız;
Ön bloktaki dairelere sıra ile üye kabulüdür.Bunun için herhangi bir karar alınmasına gerek olmadığı kanatindeyim.(Şöyle ki, Kooperatifin 40 dairesi 10 da üyesi olsun, 11nci üye girişte ön bloktan daire seçer ve üyeliğe ona göre başvurur) Bu durumda herhangi bir sakınca yok.
Ancak Osman Beyin verdiği cevaptaki durum varsa; söz konusu kooperatifte çok ciddi çalışmalar yapmak gerekir.

Benimde bir sorum olacakdı yapı kooperatifinin üyelerinden biri üyelik görevi olan aidatını ödeme işini yapmıyor.Bu ödememe durumu yaklaşık 9 ay gibi bir süredir devam ediyor.Yönetim kurulu ihtarname çekiyor ihtarname sonucunda üye kooperatifin daha önceki genel kurulunda alınmış olan bir kararı öne sürüyor buda aidatını ödemeyen kişilere faiz uygulaması bunun neticesinde yönetim netür bir davranış içine girmelidir.Üyenin aidatını faiziyle ödemesi üyelik görevini aksatması yönünde savunucu bir durumumudur.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

gulcan ' Alıntı:
Benimde bir sorum olacakdı yapı kooperatifinin üyelerinden biri üyelik görevi olan aidatını ödeme işini yapmıyor.Bu ödememe durumu yaklaşık 9 ay gibi bir süredir devam ediyor.Yönetim kurulu ihtarname çekiyor ihtarname sonucunda üye kooperatifin daha önceki genel kurulunda alınmış olan bir kararı öne sürüyor buda aidatını ödemeyen kişilere faiz uygulaması bunun neticesinde yönetim netür bir davranış içine girmelidir.Üyenin aidatını faiziyle ödemesi üyelik görevini aksatması yönünde savunucu bir durumumudur.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sayın gülcan,
sorunuzda eksik noktalar var.Ancak ben anladığım kadarı ile cevaplamaya çalışacağım:
Yönetim kurulu, kooperatifin ana sözleşmesinde belirtildiği şekilde 3 defa noterden ihtar etmiş ve buna göre üyeliği sonlandırmışsa ve üyenin yatırdığı paraya dokunmayıp kendisine iade ettiyse, söz konusu üye kooperatif üyelerinin haklarından yararlanma konusunda ciddi anlamda sıkıntıtadır.(Üyeliğini kaybetmiştir)
Noter ihtarnamesinin kaç defa çekildiğini öğrenmeniz yeterli olacaktır.
Eğer üye, faizi ile birlikte yükümlülüklerini yerine getirmişse üye açısından sorun yok demektir.
Kolay gelsin