fonradar

konut yapı koop.kdv durumu

canan

Katkı Sunan Üye
Biz konut kapı koop.fatura kestik örnek.10.000 ytl fatura kdv den istisna diye kesildi şimdi benim takıldığım. Kdv beyyannamesini 221 kod kısmında 15 mad.kısmına istisna olarak yazdım. 10000 ytl yi fatura bedelini burda yüklenecek kdv si örneğin bu işin 1000 ytl olsun benim sorum ben bu rakamı yazdığımda iade alma durumun varmı yada mahsup yada yazmadığım takdir de bir sorun yaşarmıyım.yani sadece 10000 ytl yüklenilen kısmını boş bırakıp iade almama durumum varmı.

İLAVE

biraz araştırmama göre bunu ben mahsup yada iade alamıyom bunu anca maliyete ilave ediyom yani direk gider gibi doğrumu. Peki ben gider yazmazam ne olur sadece yüklenilen kdv gider yazmakda değil kdv devreden kdv var zaten biraz fazla dursun zaman yurt içine satılarım ağırlıklı olduğu için kendini eritecek ne dersiniz.

istisna olması için ruhsat tarihinin 29.7.1998 öncesine ait olması lazım, bu tarihten sonraya ait ise konut yapı koop. yapılan inşat taahüt işlerinde kdv 1 olacak..

istisna oldugunu kabul edersek kısmi istisna oldugu için kanunun 30/a maddesince teslime ait indirim konusu kdv nin indirim hesaplarından çıkarılması ve "ilave edilecek kdv" ksımına yazılması gerekir..

yükenilen kdv kısmına sıfır yazılması hakkın devir olarak kullnılmak istendigini belirtir..mahseben ve nakden iade almak için ise yüklenilen kdv kısmına rakam yazılması gerekir..