turkcell

Konut Yapı Kooperatifi

Üyelik
11 Nis 2007
Mesajlar
411
herkese selam
bizim kurumlar vergisi mükellefi olan konut yapı koop. miz var.
vergı mukellefı olmayan kısılere naklıye ve hammalıye yaptırıyoruz
bu gıderlerı gıder pusulası ıle muhasebeleştırsek işçiliğin stopaj oranı ne olmalı
ve bu gıbı gıderlerın bi üst limiti varmı.
yani bir kişiye bir gun içerisinde en fazla ne kadar odeme yapabilirmiyiz.

birde belgeleyemediğimiz giderleri nasıl muhasebeleştirilebiliriz.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Ynt: Konut Yapı Kooperatifi

Merhaba

1- Bahsettiğiniz kişiler G.V.K?nun 9/2. maddesinde sayılan vergiden muaf esnaf kapsamındadırlar. Bunlara yaptırılan iş karşılığı olarak ödenen ücretlerden GVK?nun 94/13-d maddesi gereğince %10 vergi stopajı yapılır.

2- Bu ödemeler için kanunlarda bir üst limit belirlenmemiştir. Ancak, makul sınırları aşan ödemeler gerek kooperatif denetiminde, gerekse veri mercilerinde sorguya muhatap olabilir.
 

Benzer konular

Üst