Kooperatif Hakkında

Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
145
bir koopertife kesilen fatura kdv oranı nedir koopertifin nevide bina üzerine ve kesilen faturada binada kullanılmak üzere satılan mobilya ve dekorasyon kesilen faturanın kdv oranın ne olması gerekiyor.şimdiden çok teşekkürler....
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
yaptığınız iş taahüt işi ise:
29.07.1998 tarihinden sonra bina inşaat ruhsatı almış olan konut yapı kooperatifleri ile sosyal güvenlik kuruluşları ve belediyelere yapılan inşaat taahhüt işleri ise 17.07.2002 tarih ve 2002/4480 sayılı Kararname eki 1 sayılı listeye göre %1 oranında katma değer vergisine tabi bulunmaktadır

Konu ile ilgili olarak 49 ve 66 seri no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğlerinde yapılan açıklamalara göre konut yapı kooperatiflerinin söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için şu özellikleri taşıması gerekmektedir:
• 29.07.1998 tarihinden önce bina inşaat ruhsatı almış olması.
• Kooperatifin konut yapı kooperatifi statüsünde olması.
• İşin konut yapı kooperatifine yapılması.
• Yapılan işin inşaat işi olması ve taahhüde dayanması.
Konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat taahhüt işlerinin neler olduğu ise 49 seri no.lu kdv tebliğinde belirtmiştir.lütfen inceleyiz.


celal elibüyük
smmm-ist
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
14
Sayın canan,

Celal Elibüyük'ün yazdıkları aynen doğru. Bahsettiği tebliğleri okumanızı tavsiye ederim. Ancak orada bahsedilen şartların yanında arsanın kooperatife ait olup olmaması da önemli. Eğer kooperatif kat karşılığı olarak arsa sahibine de daire yapıyorsa kdv oranı % 18. Arsa kooperatife ait se yani inşaat ruhsatında arsa sahibi olarak kooperatif yazıyorsa ve sadece ortaklarına daire yapıyorsa kdv oranı % 1.

Antalyadan selamlar.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
200
Bu yazılanlara göre kat karşılığı inşaat yapılmasında, kooperatif olarak yürütmekmi daha avantajlı yoksa şirket kurup şirket olarak mı inşaat yapmak diğer bir yol ise kooperatif kurup şirket olarak kooperatife iş yapmakmı?
 
Üst