Kooperatife Ait Lojman Kiraya Verilebilir mi ?

Üyelik
26 Tem 2022
Mesajlar
6
Konum
Kütahya
Merhaba,
Kooperatifimize ait lojman binaları konut ve işyeri olarak kiraya vermek istiyoruz. Ancak emekli ymm ve smmm üyelerimizden bazıları yapı kooperatifleri kendisine ait lojmanları kiraya veremez diye görüş beyan ettiler.
Ben, Gelir Vergisi Kanunu Kiralama başlıklı Madde 70 ve
Kurumlar Vergisi Kanunun Vergi Kesintisi başlıklı 15.Maddesinin 1 numaralı bendinin b fıkrası:
b) Kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemeleri."

maddesi gereğince verilebileceğini düşünüyorum.

Konu ile ilgili vergi dairesinden özelge talep ettik. Ancak ortada somut kiralama işlemi olmadığından daire özelgemizi ret edip, görüş bildirmedi.

Kooperatifimiz kurumlar vergisi mükellefi olup, yıllık beyanname, kdv ve muhsgk vermektedir.
Bu kiralama işleminde bir sakınca var mı?
Kiralama işlemi gerçekleşirse kira faturasını e arşiv portaldan kesebilir miyiz?
(Kağıt Faturamız mevcut ama tutar yüksek olacak)
teşekkür ederim.
 

Benzer konular

Üst