Kooperatiflerde Geçmiş Yıl Zararları

Osman Evren

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Kooperatifimiz kurumlar vergisinden muafiyet şartlarını taşımadığı için ( Arsa kendimizin değil )kurumlar vergisi mükkellefiyeti açtırdık

Şimdi KV Beyannamesinde geçmiş yıl zararlarına kurumlar vergisi mükellefi olmadan önceki seneleride ekleyecek miyim ?

İyi Çalışmalar

Ynt: Kooperatiflerde Geçmiş Yıl Zararları

Sayın Osman Bey ilgili maddeye göre zarar mahsubu mümkün bulunmamaktadır.

Zarar mahsubu
Madde 9-
(1) Kurumlar vergisi matrahının tespitinde, kurumlar vergisi beyannamesinde her yıla ilişkin tutarlar ayrı ayrı gösterilmek şartıyla aşağıda belirtilen zararlar indirim konusu yapılır:
a) Beş yıldan fazla nakledilmemek şartıyla geçmiş yılların beyannamelerinde yer alan zararlar.

Teşekkür ederim Sayın Mohicans

Bildiğiniz gibi 2008 YILI Aktif Toplamı 8903708,00

Net Satış Toplamı 19785948,00 ytl yi Geçen mükellefler ek mali tabloları doldurmak zorunda

Biz kooperatif olarak kar dağıtmamamıza ragmen yinede kar dağıtım tablosu yada satışların maliyeti tablosu veya özkaynak değişim tablosu hazırlayacak mıyız ?

İyi Çalışmalar

Yukarıdaki oranları geçmeyenlerin ek mali tablo hazırlamalarına gerek bulunmamaktadır.

Kooperatif olarak bir bu tutarları geçiyoruz fakat kar dağıtmadık ortaklarımıza yinede doldurmak zorunda mıyız ?

Teşekkür ederim

Osman Evren ' Alıntı:
Kooperatif olarak bir bu tutarları geçiyoruz fakat kar dağıtmadık ortaklarımıza yinede doldurmak zorunda mıyız ?

Teşekkür ederim
Evet. Yukarıdaki rakamları geçenlerin Ek mali tabloları düzenlemesi zorunlu.

Sayın Mohicans

Kooperatifler kanununda

Gelir gider müspet farkının %1 bilanço tarihinde itibaren 3 ay içinde 1163 sa kanunun 95. maddesi uyarında San ve Tic bakanlığının emrindeki fona yatırılır. Geri kalan farkın tamamı kooperatifin gelişmesine yarayacak işlerde kullanılmak üzere yedek akçe olarak ayrılır ve özel fonda toplanır. Yedek akçeler ortaklara dağıtılmaz

Şimdi ben kar dağıtım tablosunu nereye kadar dolduracağım ?

Saygılarımla