Kredi Kartı İle Ödeme

merhabalar aklıma takılan ve muhasebecime sorduğum ve yanıtını tam alamadığım bir konu var ben x firmasına satış yapmaktayım x firması kredi kartı ile ödeme yapmak istiyor bende kredi kartını y firmasına mail order çektiriyorum bende y firmasını borçluyum buraya kadar herşey normal fakat ben a firmasına satış yapıp a firmasıda b firmasına satış yaparak a firması b firmasının kredi kartını bana çektiriyor ve a firmasının hesabından düşüyorum bu olay yanlış diyor ben a firmasına resmi olarak faturasını kesiyorum sen diyor b firmasının a firmasındaki ilişkisini ispat etmek zorundasın dedi benim karşıya kredi kartı çektirmemle benim diğer firmanın kartını çekmem arasındaki fark nedir ben karşıya çekince resmi fakat ben kendim çektiğim zaman gayri resmi oluyormuş bana bunu açıklayabilirmisiniz? yada her ikisidemi yanlış

Sayın Mehmet Yekta
A=siz
B=müşteriniz
C=müşterinizin müşterisi

A, B ye fatura keser, B den alacaklıdır.
B, C ye fatura keser, C den alacaklıdır.
B, A ya diyorki sana olan borcumu C den olan alacağımla ödemek istiyorum.

Böyle anladım. Anladığıma göre cevap veriyorum.

B, A ile kendi aralarında alacağın temliki çerçevesinde bir sözleşme düzenleyip alacağını devredebilir.
A bu sözleşme ile C den tahsilat yapabilir.

Sözleşme ile A ile C arasındaki ilişkinin ticari ilişkiden değil, alacağın temliki ile oluştuğu ispat edilebilir. Aksi takdirde A ile C arasında faturasız ticaret yapıldıpı düşünülebilir.

Sozlesme derken nasil bir sozlesme yapmamiz gerek zaten mailorder olarak cekim yapiyorsun ve bu cekime istinaden birde tahsilat makbuzu kesiyorsun bunun gibi birseymi yoksa baska bir tarzda sozlesmemi