fonradar

Kuaför Dükkânından E-Ticaret Yapmak

Merhabalar
Erkek kuaförüyüm basit usulde vergiye tabiyim
e-ticaret yapmak icin gerçek usule geçmem gerekiyormu
e-ticaret için gerçek usule geçersem nasil bir yol izlemeliyim.
Bilgisini paylaşanlara teşekkür ederim.

Merhaba
Yalnız şöyle bir sıkıntı yaşayabilirsiniz..
E-ticaret için gerçek usule geçeceğiniz gibi,ticaret odası kaydı da açtıracaksınız.Kuaför hizmetinde gerçek usulde olsanız bile ticaret odası kaydı yaptıramıyorsunuz.Sizin şu an Esnaf odasına kaydınız vardır.Ama e-ticarete başladığınız da ticaret odası kaydı büyük ihtimalle devreye girecek.Bu defa da iki odaya birden kaydınız belkide olacak.Eğer bunu tercih etmezseniz ailenizde veya etrafınızda 29 yaşını doldurmamış,daha önce de vergi mükellefi olmamış biri var ise,e-ticaret firması için onun adına ayrı bir firma açın.Genç girişimci istisnasından da faydalanın.
Şimdi siz basit usul olduğunuz için mali müşaviriniz yoktur.Bütün bu anlattıklarımla ilgili sayın meslektaşımında dediği gibi mali müşavirden destek alınız,tek başınıza hareket etmeyin derim.

Merhaba
Yalnız şöyle bir sıkıntı yaşayabilirsiniz..
E-ticaret için gerçek usule geçeceğiniz gibi,ticaret odası kaydı da açtıracaksınız.Kuaför hizmetinde gerçek usulde olsanız bile ticaret odası kaydı yaptıramıyorsunuz.Sizin şu an Esnaf odasına kaydınız vardır.Ama e-ticarete başladığınız da ticaret odası kaydı büyük ihtimalle devreye girecek.Bu defa da iki odaya birden kaydınız belkide olacak.Eğer bunu tercih etmezseniz ailenizde veya etrafınızda 29 yaşını doldurmamış,daha önce de vergi mükellefi olmamış biri var ise,e-ticaret firması için onun adına ayrı bir firma açın.Genç girişimci istisnasından da faydalanın.
Şimdi siz basit usul olduğunuz için mali müşaviriniz yoktur.Bütün bu anlattıklarımla ilgili sayın meslektaşımında dediği gibi mali müşavirden destek alınız,tek başınıza hareket etmeyin derim.
(Calistigim muhasebeci hala tatilde rahatsiz etmek istemedim)
Tesekkur ederim arkadaşlar dün daha önce çalıştığım malimusavir'e ugrayarak gerekli bilgileri aldim.
Basit usulde kuaförlukde kdv ödemedigimiz icin artik kdv odecegimide anlatti, ticaret odasina kayit olmak 700 tl gibi bir rakam diye hatırlıyorum
Kuaförlük de kdv yada ticaretde kdv odemekden kaçmıyorum sonuçta kazanç olacaksa vergide illaki olacak.
Muhasebeci bir konuya degindi acarsaniz memnun olurum...
Basit usulde sadece damga vergisi ödüyoruz 1 yilin sonunda cüzü bir miktar
Gerçek usulde her ay beyanneme veriyoruz ve sektöre yeni gireceğimiz icin belki hic kazanc olmayacak 1 yillik süreç de gerçek usulun masrafı ne kadar cikar?
Emek verip bilgisini paylaşanlara teşekkür ederim.

(Calistigim muhasebeci hala tatilde rahatsiz etmek istemedim)
Tesekkur ederim arkadaşlar dün daha önce çalıştığım malimusavir'e ugrayarak gerekli bilgileri aldim.
Basit usulde kuaförlukde kdv ödemedigimiz icin artik kdv odecegimide anlatti, ticaret odasina kayit olmak 700 tl gibi bir rakam diye hatırlıyorum
Kuaförlük de kdv yada ticaretde kdv odemekden kaçmıyorum sonuçta kazanç olacaksa vergide illaki olacak.
Muhasebeci bir konuya degindi acarsaniz memnun olurum...
Basit usulde sadece damga vergisi ödüyoruz 1 yilin sonunda cüzü bir miktar
Gerçek usulde her ay beyanneme veriyoruz ve sektöre yeni gireceğimiz icin belki hic kazanc olmayacak 1 yillik süreç de gerçek usulun masrafı ne kadar cikar?
Emek verip bilgisini paylaşanlara teşekkür ederim.
Arkadaşım şöyle kabaca bir bilgi vereyim.Gerçek usule geçerseniz rutin her ay vermeniz gereken beyannameler var.Bu da kabaca yılda (beyanname boşta olsa) 1500-2000 civarı damga vergisi ödemeniz demek.Şimdi siz yılda bir veya 3 aylık beyanlar veriyorsunuz.Şu anda bahsettiğim rakamın 1/4'ünü ödüyorsunuzdur. Yani kısaca gerçek usule geçerseniz yıllık 2000 liraya yakın sadece damga vergisi masrafınız olacak.Total anlamda tahmini maliyet için yüzyüze görüşmeye çalışın derim.Benim tavsiyem çok büyük parasal gelir beklentiniz yoksa,basit usulde kuaför hizmetine devam edin derim.