Küçük Çapta ithal Ürünler Getirme

Üyelik
22 Mar 2015
Mesajlar
3
Konum
Adana
Merhabalar herkese.

Gümrük mevzuatının değişen son durumuyla ilişkili olarak amazon.com, ebay.com gibi yurtdışı sitelerinden gümrükte sorun teşkil etmeyecek 75 euro altı ürünler getirerek burda gittigidiyor, hepsiburada gibi sitelerde satış yapmayı düşünüyorum.

Söz konusu mevzuat:

Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin 2014/7 sayılı Genelge, 2011/39 sayılı Genelgenin posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın gümrük işlemlerine ilişkin hükümlerini yürürlükten kaldırmış olup, yurtdışından yılda 5 kez posta ya da hızlı kargo eşyası getirme sınırı da bu kapsamda kaldırılmıştır.
2014/7 sayılı Genelgenin 2. maddesi, Türkiye gümrük Bölgesindeki bir kişiye, posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen bedeli gönderi başına 75 avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktarda ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediğinin önem arz etmeyeceğini hükme bağlamıştır. Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.
Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya
Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro’yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
– AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
– Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.
Söz konusu eşyanın,
– Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
– Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
– Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekmektedir.
Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.


Yani bir şahıs firması kurup, amazon.com'dan tüzel kişi olarak ticari amaçla ürün getirebilir ve burada satışını yapabilirim değil mi? Ekstra olarak bir ödeme, gümrük müşaviri ayarlamak gibi bir harcamalar görmüyorum.
Örneğin 60 dolara aldığım bir kol saatini, şahıs firmamın tüzel kişiliğine faturalandırarak getirtebilir ve burada satışını yapabilirim değil mi?

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla:)
 
Üst