Kullanılmayan Yıllık İznin Kullanılmış Gösterilmesi...

Üyelik
5 Nis 2009
Mesajlar
2
mrb ben konyada özel bi şirkette calışıyorum bize gecen yıl yıllık izni kullandıgımıza dair bi belge imzalattılar itiraz rttik işten cıkartmakla tehtit ettiler ve şimdi bizi parasız izne ayırıyolar biz 12 saar calışıyoruz saat ücreti veriyolar ve asgari ücrete ble gelmiyo ne yapmamız lazım yardımcı olurmusunuz teşekkürler şimdiden
 
Üyelik
5 Nis 2009
Mesajlar
2
Ynt: Kullanılmayan Yıllık İznin Kullanılmış Gösterilmesi...

netten nasıl yaza bilirim şikayetlerimi adresi varmı
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,810
Konum
izmir
Ynt: Kullanılmayan Yıllık İznin Kullanılmış Gösterilmesi...

KONYA KONYA, NİĞDE, KARAMAN, AKSARAY Adres Zafer Meydanı Tahirpaşa Sokak Nur Apt. No: 2 42020 - Konya Telefon (0 332) 351 99 60 - 353 99 61 - 353 99 62 Faks (0 332) 352 80 21 E-posta [email protected]

Yazılı dilekçe ile başvurmanızı öneririm.
 
Üyelik
29 Ağu 2007
Mesajlar
204
Konum
SAMSUN
Ynt: Kullanılmayan Yıllık İznin Kullanılmış Gösterilmesi...

İş Kanununda ücretsiz izinle ilgili iki konuda düzenleme yapılmıştır.

A) Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.
B) Analık halinde çalışma ile ilgili olan 74.maddede ?İsteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir.

İş Kanunu?nda bu iki hal dışında ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.

İşçiye ücretsiz izin verilmesi ancak işçinin talebi halinde veya işçinin işveren talebini kabulü halinde olabilir.

işverenin ekonomik sıkıntılar veya muhtelif sebeplerle işçiye ücretsiz izin vermek istemesi halinde , gerekçesi ile işçiye bir yazı yazar bu yazıda işçinin de uygun görmesi halinde belirlenmiş sürede ücretsiz izin kullandırılacağı bildirilir. İşçi işverenin bu talebini kabul etmesi halinde ilgili yazının ekine bu ücretsiz iznin kendisi içinde uygun olduğunu belirtir bir ifade ile imzalar.

İşçi Ücretsiz izni kabul etmezse ne olur?

Haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebilir.
 
Üst