Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı İşlemleri Hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ozanus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar,
Yeni iş yerinde çalışmaya başlarken bazı aksilikler yaşadım ve KGVM'em bordoya iletilemediği için gerekli işlemleri kendim yapmak zorundayım.
Hangi yolu izlemem gerektiği hakkında bir bilgim yok. Gelir vergisi beyanında mı bulunmam gerekli? Elimde önceki çalıştığım yerden aldığım son aya ait KGVM bulunmakta.
Hangi adımları izlemem gerekli, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhabalar,
Yeni iş yerinde çalışmaya başlarken bazı aksilikler yaşadım ve KGVM'em bordoya iletilemediği için gerekli işlemleri kendim yapmak zorundayım.
Hangi yolu izlemem gerektiği hakkında bir bilgim yok. Gelir vergisi beyanında mı bulunmam gerekli? Elimde önceki çalıştığım yerden aldığım son aya ait KGVM bulunmakta.
Hangi adımları izlemem gerekli, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret geliri elde etmesi durumunda her bir işverenden elde edilen ücret ayrı ayrı vergilendirilecek olup ücret matrahları birbiri ile ilişkilendirilmeyecektir. Hizmet erbabının işveren değişikliği yapması durumunda, yeni işverenden alınacak ücret, eski işverenden aldığı ücret matrahı ile ilişkilendirilmeden sıfır matrah esas alınmak suretiyle vergilendirilecektir.

Yıl içerisinde işveren değiştiren hizmet erbabı, ücret gelirine ilişkin gelir vergisi matrahını yeni işverenine bildirmek suretiyle ücretinin gelir vergisi tarifesine göre kümülatif olarak vergilendirilmesini talep edebilir. Bu durumda yeni işveren kümülatif matrahı dikkate alarak tevkifat yapar. Yıl içinde birden fazla işverenden elde ettiği ücret gelirleri kümülatif matrah dikkate alınarak vergilenen hizmet erbabının bu gelirlerini yıllık beyannameyle beyan etme yükümlülüğü bulunması durumunda, (2023 takvim yılında tek işverenden alınmış ve kesinti suretiyle vergilendirilmiş ücret gelirlerinin vergi tarifesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2023 takvim yılı için 1.900.000 TL, 2024 takvim yılı için 3.000.000 TL) aşması durumunda yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekecektir. Ücret gelirleri, vergi tarifesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2023 takvim yılı için 1.900.000 TL, 2024 takvim yılı için 3.000.000 TL) aşmazsa yıllık beyanname verilmeyecek, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmeyecektir.) yıllık beyannamede bildirilen matrah üzerinden hesaplanan gelir vergisinden kümülatif matrah dikkate alınmak suretiyle tevkif suretiyle ödenen vergiler mahsup edilebilecektir.